Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

To oni dbają o znaki na szlakach turystycznych. Dzięki nim nie zabłądzimy

Dzięki pracy znakarzy szlaków turystycznych, możemy mieć pewność, że jesteśmy na właściwej drodze do założonego celu. To oni regularnie odnawiają oznakowania, a także tworzą nowe drogowskazy i stanowiska mapowe.

Fot. Archiwum prywatne Mateusza Skupnia

Szacowany czas czytania: 03:05

To oni dbają o znaki na szlakach turystycznych

O tej ciekawej i nieraz pełnej wyzwań pracy, rozmawiamy z Mateuszem Skupniem, znakarzem górskich pieszych szlaków turystycznych przy PTTK Gorce w Nowym Targu, a także przewodnikiem beskidzkim i ratownikiem górskim.

Mateusz Skupień: W sezonie letnim, wtedy, kiedy pogoda sprzyja, można spotkać znakarza szlaków turystycznych na szlaku. Jest to bardzo ciekawe, bo idzie taki człowiek, który jest obładowany. Jest zazwyczaj dosyć umorusany farbą, idzie z pędzlami różnego koloru, więc turyści zazwyczaj zwracają uwagę na takiego człowieka. Oczywiście jest to praca ciężka, bo czasami oczywiście patrząc na aspekty środowiskowe i przyrodnicze trzeba czyścić drzewa, trzeba robić to umiejętnie, nie można uszkodzić przyrody.

Fot. Archiwum prywatne Mateusza Skupnia

Szlaki odnawia się zwykle co trzy lata. Przy wytyczaniu nowych tras, czasami pojawiają się konflikty. Można im jednak zaradzić.

Radio Alex: A czy są takie sytuacje, w których idzie właśnie taka osoba, która ma zaznaczyć, że tutaj biegnie szlak i nagle okazuje się, że ktoś ma pretensje, bo to nie tędy, nie tak, bo to moja działka jest.

Mateusz Skupień: Oczywiście zdarza się tak. Mieliśmy kilka takich sytuacji i dosyć często one się nawet zdarzają. Często ten przebieg. Teraz na przykład taki przebieg szlaku turystycznego na Spiszu mamy. Będzie to zmiana szlaku turystycznego. Oczywiście przy projekcji nowych szlaków turystycznych musimy mieć zgody wszystkich właścicieli, żeby później takich sytuacji nie było, że ktoś nam powie, że ten szlak turystyczny, niestety idzie po jego gruncie i on tutaj ma jakieś pretensje. Te porozumienia są kluczowe, ponieważ znakarz szlaków turystycznych jest osobą, która prowadzi te prace w górach i żeby po prostu ktoś później takiego człowieka nie przeganiał, bo on wykonuje swoje prace i znowu wracam – wszystko dla bezpieczeństwa turystów.

Na obszarze PTTK Gorce w Nowym Targu znajduje się blisko 300 km szlaków turystycznych rozciągających się od Babiej Góry po Pieniny, a będą kolejne.

Mateusz Skupień: Szlak, który jeszcze nie został wytyczony, ale już mogę zdradzić tajemnicę będzie robiony na wiosnę. To jest szlak z Harklowej do Głównego Szlaku Beskidzkiego w innym paśmie górskim w Gorcach, będzie miał 6 kilometrów i ten szlak już został zatwierdzony. Będzie również taki wariant prowadzący od kościółka średniowiecznego w Harklowej do cmentarza cholerycznego. To będzie nasza pierwsza ścieżka dydaktyczna, która będzie znakowana. Będzie miała 900 metrów, prawie kilometr.

Fot. Archiwum prywatne Mateusza Skupnia

Aby zostać znakarzem szlaków turystycznych trzeba mieć odpowiednią wiedzę i umiejętności

Przyda się też odrobina szczęścia, bo musi pojawić się zapotrzebowanie na nowego pracownika.

Mateusz Skupień: Żeby uzyskać takie uprawnienia, trzeba przejść dosyć długi egzamin. Jest takie przeszkolenie, które odbywa się w PTTK. Trzeba być takim tak zwanym aspirantem. Przez kilka lat trzeba malować przy uprawnionym znakarzu i dopiero jeśli jest zapotrzebowanie na odmalowywanie tych szlaków, to jest taki egzamin na znakarza szlaków turystycznych i dopiero później wykonuje się tak zwane prace znakarskie.

Z Mateuszem Skupniem, znakarzem górskich pieszych szlaków turystycznych rozmawiała Anna Gródek.

Czytaj także:

REKLAMA