Radio Alex 105.2 FM Zakopane

TOPR: Trudne warunki w górach

 

TOPR: Jakie są warunki w górach?

Przestroga: Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są trudne. Szlaki pokryła cienka warstwa świeżego śniegu, który zalega już od górnej granicy lasu. W wielu miejscach jest bardzo ślisko i występują oblodzenia. W górach panują aktualnie temperatury ujemne. Przy wietrze, zwłaszcza w partiach graniowych, są one odczuwalne jeszcze bardziej, dlatego należy pamiętać o ciepłym ubiorze i odpowiednim obuwiu.

Łukasz Zubek: On ciągle w Tatrach zalega. Mimo tego, że dzisiaj słoneczny dzień, to jednak w wyższych partiach Tatr i po stronie południowej, a szczególnie po północnej, należy spodziewać się jeszcze śniegu, co spowoduje, że w Tatrach będzie ślisko. Będą to warunki zdecydowanie niekorzystne do uprawiania turystyki, szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia, to nie chodzimy po górach w taką pogodę

– mówił ratownik TOPR Łukasz Zubek.

Niżej położone szlaki w wielu miejscach są również oblodzone i jest tam ślisko. W godzinach popołudniowych i w miejscach nasłonecznionych, podczas rozmarzania lodu, szlaki stają się mokre i błotniste:

Łukasz Zubek: Za mało śniegu na raki, a za dużo, żeby tych raków jednak nie mieć. Czyli najrozsądniej jest poruszać się po partiach Tatr, gdzie tego śniegu po prostu nie ma, czyli zdecydowanie niżej. To co wszystko się wczoraj rozpuściło, w nocy mogło zamarznąć i na pewno miejscami nie będzie śniegu, tylko będzie żywy lód.

Czytaj także: