Radio Alex 105.2 FM Zakopane

TOPR w akcji. Od minionego piątku ratownicy udzielili pomocy 13 osobom

 

TOPR w akcji. Od minionego piątku ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego udzielili pomocy 13 osobom

16 lutego br. do szpitala samochodami przewieziono turystów z urazami kończyn z Kalatówek, Wiktorówek oraz szlaku pieszego na Gubałówkę. W godzinach popołudniowych śmigłowcem przewieziono narciarza skiturowego z urazem nogi ze Świnickiej Kotlinki oraz dwójkę turystów z Kasprowego Wierchu.

W sobotę w Tatry wkroczył front z silnym wiatrem, a w wyższych partiach opadami śniegu. W takich warunkach dwójka turystów w okolicy Chudej Turni zgubiła orientację w terenie i poprosiła ratowników o pomoc. Ratownicy już po zmroku bezpiecznie pomogli w zejściu turystom do Doliny Kościeliskiej.

W niedzielę w Tatry wróciła dobra pogoda, co sprawiło że tłumy wyruszyły w Tatry. Kilka osób potrzebowało pomocy. Śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala przetransportowano narciarzy z urazami kończyn z Doliny Pańszczycy oraz dwukrotnie z Kasprowego Wierchu.

Weekend zakończono w poniedziałek o godzinie 9:00 rano, kiedy to zakończyła się wyprawa po taterników na Kazalnicy Mięguszowieckiej.

Wezwanie od taterników dotarło w niedzielę przed północą. Jeden z nich w wyniku odpadnięcia na Drodze Korosadowicza doznał urazu nogi i ogólnych potłuczeń. Z Centrali TOPR do Morskiego Oka wyjechali ratownicy piloci UAV oraz ratownicy, którzy pieszo mieli dotrzeć do potrzebujących taterników. Dronami udało im się dostarczyc sprzęt potrzebny do przetrwania, do momentu dotarcia ratowników. W godzinach porannych wykorzystując chwilową poprawę pogody, ratownicy przy pomocy śmigłowca ewakuowali taterników do zakopiańskiego szpitala

– relacjonują ratownicy TOPR-u.

W Tatrach w najbliższym czasie prognozowane są opady śniegu połączone z silnym wiatrem. Przed wyruszeniem w Tatry zależy zapoznać się z warunkami do uprawiania turystyki oraz prognozami pogody

– apelują ratownicy.

Czytaj także: