Radio Alex 105.2 FM Zakopane

TOPR: Warunki do uprawiania turystyki są trudne. Ratownicy podwyższyli stopień zagrożenia lawinowego do drugiego

W Tatrach mamy już prawdziwą zimę!!! Od kilku dni ogłaszane jest zagrożenie lawinowe, które w związku z opadami śniegu z silnym wiatrem może ulec pogorszeniu.

Ratownicy TOPR podwyższyli stopień zagrożenia lawinowego do drugiego

Fot. lawiny.topr.pl

W dniu wczorajszym ratownicy TOPR zostali wezwani do siedmioosobowej grupy turystów, która nie była w stanie samodzielnie kontynuować wycieczki ze względu na warunki, elementarny brak doświadczenia i ekwipunku zimowego!!!

Turyści na ratunek oczekiwali na wierzchołku Ciemniaka!

W wyprawie wzięło udział czterech ratowników TOPR, którzy po dotarciu na miejsce i ogrzaniu, sprowadzili grupę do wylotu doliny Kościeliskiej. Działania ratunkowe trwały prawie 8 godzin.
Tego samego dnia trzech ratowników wyruszyło na Kasprowy Wierch, gdzie w rejonie Suchej Przełęczy w fatalnych warunkach pogodowych utknął samotny turyta. Po dotarciu na miejsce znaleziono go siedzącego w zaspie śnieżnej zaledwie kilka minut od górnej stacji koleji linowej. Po ogrzaniu ratownicy odprowadzili turystę do budynku stacji i koleją zwieźli do Zakopanego.

Warunki do uprawiania turystyki są trudne

Do bezpiecznego poruszania się w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie oraz odpowiedni sprzęt. Prosimy pamiętać, że w trakcie załamania pogody, oczekiwanie na pomoc może się znacznie wydłużyć!!!

Źródło: Facebook – Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe – TOPR 

Czytaj także: