TOPR: zmalało zagrożenie lawinowe. Teraz mamy drugi stopień
Ratownicy TOPR zmniejszyli stopień zagrożenia lawinowego z trzeciego do drugiego. To oznacza, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana, jednak na niektórych stromych stokach jej stabilność oceniana jest jako umiarkowana.

Szacowany czas czytania: 01:28
Zagrożenie lawinowe maleje
Według najnowszego komunikatu lawinowego, wyzwolenie lawiny jest możliwe przede wszystkim przy dużym obciążeniu dodatkowym, takim jak grupa narciarzy czy snowboardzistów, szczególnie na stokach wskazanych jako niebezpieczne ze względu na ich wystawę lub wysokość.
Jak podają ratownicy TOPR w komunikacie lawinowym, samoistne zejście bardzo dużych lawin jest obecnie mało prawdopodobne. Mimo to, osoby wybierające się w góry powinny zachować szczególną ostrożność. Kluczowe jest posiadanie umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedni wybór trasy oraz przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Warunki w wyższych partiach Tatr są obecnie trudne i wymagają dużej ostrożności. W górach zalega znaczna ilość świeżego śniegu – na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna osiąga już około 92 cm.
W wielu miejscach, zwłaszcza w formacjach wklęsłych, żlebach, depresjach oraz pod ścianami, wiatr utworzył zaspy i nagromadził spore ilości śniegu. Z kolei na grani oraz w partiach szczytowych znajdują się obszary wywiane do twardego podłoża. Szlaki w wyższych partiach są w większości nieprzetarte, co sprawia, że ich przebieg jest niewidoczny, co może utrudniać poruszanie się i prowadzić do wyboru niewłaściwego kierunku
– czytamy w komunikacie turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego.
TOPR przypomina, że nawet umiarkowane zagrożenie lawinowe wymaga odpowiedzialnego podejścia i odpowiedniego przygotowania. Warto mieć ze sobą podstawowy sprzęt lawinowy: detektor, sondę oraz łopatę, a także znać zasady postępowania w przypadku zejścia lawiny. Dodatkowym utrudnieniem jest tworzący się wał chmur, który znacznie ogranicza widoczność, a także silne podmuchy wiatru, powodujące zamiecie śnieżne.
Czytaj także: