Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół zaprasza na wystawę „Małopolskimi śladami gen. Józefa Hallera – 150. rocznica urodzin”

Od piątku przy Kinie Sokół można będzie oglądać wystawę poświęconą gen. Józefowi Hallerowi.

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół – „Małopolskimi śladami gen. Józefa Hallera – 150. rocznica urodzin”

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, wystawa

Wystawę pn. „Małopolskimi śladami gen. Józefa Hallera – 150. rocznica urodzin” przygotowało Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem. Na planszach zaprezentowane zostały fotografie dokumentujące działalność społeczno-kulturalną Związku Hallerczyków, a także uwiecznione na zdjęciach eksponaty, które obecnie znajdują się w Muzeum Podhalańskim w Nowym Targu. Wśród plansz można zobaczyć również archiwalne zdjęcia z uroczystości w Zakopanem.

Wystawa jest jedną z aktywności realizowanych w ramach inicjatywy Towarzystwa, mającej na celu uczczenie pamięci gen. Józefa Hallera w 150. rocznicę jego urodzin. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem współdziałając ze Starostwem Tatrzańskim, Miastem Zakopane i Izbą Pamięci Rodu Hallerów w Jurczycach, pragną – poprzez organizację rocznicowych wydarzeń, krzewić wiedzę z zakresu historii i patriotyzmu. Z uwagi na fakt, że generał Haller był ściśle związany z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół”, a także odwiedzał Zakopane, wystawa umiejscowiona zostanie przy zakopiańskiej Sokolni.

W ramach uroczystości odbył się już, wspierany przez Starostwo Tatrzańskie wyjazd dla młodzieży z zakopiańskich szkół licealnych do Jurczyc koło Krakowa, gdzie znajduje się Izba Pamięci Rodu Hallerów oraz do kościoła garnizonowego św. Agnieszki, gdzie pochowany jest gen. Józef Haller. Podczas obchodów 11 listopada w siedzibie Sokoła odbył się cykl wykładów historycznych poświęconych tej właśnie postaci, zrealizowany przy współpracy z Urzędem Miasta Zakopane.

Wystawa otwarta zostanie w dniu 17 listopada, a oglądać będzie ją można do 21 grudnia. Wśród przygotowanych plansz znajduje się również unikalna fotografia gen. Józefa Hallera poddana procesowi kolorowania przez Pana Rafała Jabłońskiego–Zelka. W ekspozycji wykorzystano zdjęcia Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Hallera i Halerczyków, Janusza Ślęzaka (IPN) oraz Stanisława Sawiczewskiego (plakat/litografia).

Zapraszamy także na „Lokalną lekcję historii – śpiewanie pieśni patriotycznych”, która odbędzie się 17 listopada 2023 r. o godz. 18:00 w klimatycznej karczmie „U Wnuka”.

Projekt pn. „Małopolskimi śladami gen. Józefa Hallera – 150. rocznica urodzin” zrealizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Czytaj także: