Radio Alex 105.2 FM Zakopane

TPN zmienia system grzewczy w swoich budynkach

Tatrzański Park Narodowy właśnie prowadzi modernizację systemów grzewczych we wszystkich swoich budynkach. Docelowo pompy ciepła będzie wspierała elektrownia wodna w Kuźnicach.

TPN zmienia system grzewczy w swoich budynkach

Marcin Jaźwiec: Obecnie mamy system ogrzewania oparty na gazie ziemnym. Wprowadzimy w tej chwili modernizację. Będzie zmiana na pompy ciepła. Jest to 5 pomp kaskadowo połączonych, które będą ogrzewały zarówno budynek główny i obiekty w kompleksie w Kuźnicach. To są pompy powietrze-woda, agregaty zewnętrzne będą umiejscowione poza budynkiem, a w samym budynku będą już elementy wewnętrzne. Zostaje przebudowana również cała kotłownia, łącznie ze wszystkimi zbiornikami, całą instalacją, będzie nowy system, który będzie sterowany już automatycznie. Poza tym też planowana jest budowa elektrowni wodnej tutaj w Kuźnicach, która docelowo by zasilała też te pompy ciepła

– mówił Marcin Jaźwiec z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Inwestycja, której koszt wyniesie 1,5 mln złotych ma zakończyć się w marcu. W drugim etapie pompy ciepła zostaną również zainstalowane w tatrzańskich leśniczówkach.

Czytaj także: