Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Tragiczny bilans niedzielnej wichury w Zakopanem i w Rabce-Zdroju

Zwalone przez porywy wiatru drzewa zabiły wczoraj (01.04) w Rabce trzy osoby, w tym dziecko. Do tragedii doszło też na Olczy-Stachoniach. Również w rejonie kościoła na Górce drzewo poraniło osobę dorosłą i dziecko. Chłopiec niestety zmarł w szpitalu. Policja i strażacy apelowali o niewychodzenie z domu, zamknięto kilka dróg, w tym prowadzącą na Cyrhlę i dalej na Łysą Polanę i do Morskiego Oka, a także z Bukowiny Tatrzańskiej w tym samym kierunku.

Wichury w Zakopanem i w Rabce-Zdroju. Mamy tragiczny bilans

Także dyżurni ratownicy TOPR bacznie obserwowali co działo się w Tatrach:

Radio Alex: Jakie dzisiaj warunki w górach, czy wychodzić, czy raczej w tej sytuacji nie wychodzić?

Marcin Józefowicz: W tej chwili na Kasprowym wiatr w porywach do 144 km/h, Chochołowska już w tej chwili zamknięta ze względu na las, który powoli ląduje na drodze jezdnej. Także Wspólnota podjęła decyzję o przymknięciu drogi. W południe ma się najbardziej nasilić, będzie kulminacja wiatrów. Także raczej odradzamy. Nic przyjemnego walczyć z wiatrem, tym bardziej, żeby dojść do terenów górskich bez drzew trzeba byłoby ominąć te lasy, a takiej możliwości nie ma. W górach mocno wieje i wyżej nadal drugi stopień zagrożenia lawinowego. Wyżej jeszcze zima, jeszcze śnieg i zdestabilizowane mocnym ciepłem.

Radio Alex: Kolejka oczywiście nie działa. Zawody na Kalatówkach, jak słyszałem dzisiaj, odwołane, więc rzeczywiście robi się nieciekawie, niebezpiecznie.

Marcin Józefowicz: Myślę, że nawet poruszanie po mieście w tej chwili wymaga głowy, rozsądku i przemyślenia które drzewo z jakiej odległości ominąć.

Radio Alex: Czy przy takiej prędkości wiatru jak na Kasprowym, da się w ogóle poruszać w jakiś taki sposób cywilizowany?

Marcin Józefowicz: Ciężko, ciężko to jest właściwie fragmentami, co chwileczkę się chowając, przeczekując mocne podmuchy. A dodatkowo jutrzejszy dzień znaczne ochłodzenie, jakiś opad deszczu, a wyżej być może deszczu ze śniegiem i śniegu. Wszystko okaże się na ile ta temperatura spadnie po tym poważnym ociepleniu.

Radio Alex: Czyli dynamiczna pogoda, bardzo nawet, niebezpieczne.

Marcin Józefowicz: Tak, tak, dopiero wygląda na to, że czwartek będzie taki spokojniejszy.

– powiedział Maćkowi Pałahickiemu Marcin Józefowicz.

Czytaj także: