Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Trudne warunki w Tatrach. Miejscami zalega śnieg, gdzieniegdzie leżą powalone drzewa

 

MJakie warunki w Tatrach?

W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Od wysokości około 1600 m n.p.m. zalega cienka warstwa świeżego śniegu i występują oblodzenia. Jest bardzo ślisko. Dodatkowym utrudnieniem jest wzmagający się wiatr. Na niżej położonych szlakach jest mokro, występuje błoto i kałuże. Gdzieniegdzie leżą powalone przez wiatr drzewa, które można obejść – są one sukcesywnie usuwane:

Magdalena Zwijacz- Kozica: W górach nadal odczuwalne są silne porywy wiatru, w związku z czym nie do końca jeszcze udrożniony jest szlak prowadzący do Wielkiej Polany Małołąckiej, tam trwają prace, żeby jak najszybciej ten szlak z powrotem udostępnić dla turystów, jeżeli jakieś drzewa zalegają na szlakach, to nie są one na tyle kłopotliwe, żeby nie dało się tymi szlakami przejść.

pogoda w górach, TOPR, Warunki w Tatrach, Szlaki w słowackich Tatrach
Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach

Jak mówi ratownik TOPR Tomasz Wojciechowski– warunki są trudne. To okres przejściowy ani nie jesień, ani prawdziwa zima. Śniegu jest z jednej strony za dużo, by go lekceważyć, a za mało – by używać raków:

 Tomasz Wojciechowski: Tego śniegu jest tak do kilkunastu centymetrów, czasem w miejscach nawianych jego może być troszkę więcej. Jeżeli chodzi o turystykę w takich warunkach, to wymaga odpowiedniego doświadczenia. Już należy zabierać ze sobą odpowiedni sprzęt, czyli raki, aczkolwiek warunki są jeszcze takie mało zimowe, czyli jeszcze tego śniegu nie ma na tyle, żeby się chodziło przyjemnie i bezpiecznie, natomiast jest go tyle, że bez raków mogą być miejsca, gdzie będzie problem, bo czasem śnieg przykrywa zalegający lód.

Na szlaku pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką są uszkodzone poręcze mostków. Do czasu wymiany należy zachować szczególną ostrożność. Na odcinku Psia Trawka- Rówień Waksmundzka jest również uszkodzony mostek – istnieje możliwość obejścia.

Jaka pogoda czeka nas w najbliższym czasie?

Pogoda serwuje nam warunki od niemal letnich po zimowe, czyli od halnego, po opady śniegu. Kolejne dni będą chłodniejsze, ale jeszcze w tym tygodniu pojawi się temperatura rzędu kilkunastu stopni Celsjusza:

Paweł Parzuchowski: Jeszcze zdarzą się wiatry halne, potem opady deszczu, krótkie ochłodzenie i ponownie cykl się powtórzy, do mniej więcej dziesiątego dnia miesiąca nie powinniśmy mieć wyraźniejszych zmian, może potem pogoda się uspokoi i ochłodzi, ale to zobaczymy.

Czytaj także: