Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Trwają Dni Zakopanego. W programie znalazły się m.in. wystawy, koncerty i prelekcje

 

Trwają Dni Zakopanego

W programie znalazły się m. in. wystawy, koncerty i prelekcje:

Joanna Staszak: Będą dwie wystawy w przestrzeni miejskiej, wystawy plenerowe Podhale w kolekcji Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. I w tym roku pokażemy na Dolnej Równi Krupowej takie plansze. Druga wystawa to wystawa z okazji Roku Strzelców Podhalańskich przygotowana przez pełnomocnika Burmistrza do spraw współpracy z 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich, ale także przez Brygadę. To jest historia i współczesne oblicze polskich wojsk górskich. Zostaną na niej zaprezentowane unikatowe fotografie przedstawiające formacje podhalańskie w dwudziestoleciu międzywojennym, także w czasie drugiej wojny światowej, ale także ukazujące współczesnych strzelców podhalańskich

– mówiła Joanna Staszak naczelniczka wydziału kultury w Zakopiańskim urzędzie miasta.

Wernisaż wystawy „Historia i współczesne oblicze polskich wojsk górskich” na Krupówkach obok oczka wodnego otwarta zostanie 13 czerwca o godz. 10:15.

Dzień później – 14 czerwca o godz. 17:00 promocja książki „160. Rocznica Objawienia Maryjnego na Wiktorówkach”. Centrum Formacyjno- Szkoleniowe Księżówka, Al. Przewodników Tatrzańskich 2.

Wydarzeniem towarzyszącym jest m. in. wystawa Michała Gąsienicy Szostaka „Realizm romantyczny” w Willi Czerwony Dwór w Zakopanem.

Michał Gąsienica Szostak to artysta wszechstronny. Rzeźbi, rysuje, maluje, zajmuje się medalierstwem, tworzy od ponad 60 lat. Ma swoją pracownię na ulicy Strążyskiej. Jak napisał we wstępie do katalogu wystawy jego syn, również artysta Karol Gąsienica Szostak – pracę ojca można oglądać powierzchownie, przyglądając się prostej z pozoru formie, ale żeby odkryć ich przesłanie i głębię, trzeba by sięgnąć do tekstów literackich ze wszystkich epok. Na wystawie zobaczymy rzeźbę w drewnie, a także prace w metalu. Tytuł wystawy Realizm romantyczny zaczerpnięty został z określenia, jakim Władysław Hasior scharakteryzował prace Michała Gąsienicy Szostaka, prezentowane wiele lat temu w jego galerii.

Czytaj także: