Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Trzęsienie ziemi na Słowacji. Wstrząs był odczuwalny także na Podhalu

Wczoraj (9.10.) wieczorem na Słowacji odnotowano trzęsienie ziemi. Wstrząsy odczuwalne były także na Podhalu. Świadkowie twierdzą, że odczuli wstrząsy około godziny 20.30.

Trzęsienie ziemi na Słowacji

Według Europejsko-Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego trzęsienie miało magnitudę 5., a epicentrum znajdowało się na północ od miasta Vranov nad Topľou we wschodniej części Słowacji. Trzęsienie trwało kilka sekund.

Wstrząsy odnotowano też w Preszowie, Koszycach, Popradzie, Kežmarku, Spišská Nová Ves, i Starej Ľubovni.

Trzęsienie ziemi nie spowodowało w Polsce szkód. Zgłoszenia dyżurni Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego potwierdzili w Zakładzie Sejsmologii Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie. Ustalono, że wstrząsy miały siłę od 5 do 5,5 stopnia w skali Richtera.

Trzęsienie ziemi na Słowacji

Trzęsienie ziemi na Słowacji odczuwalne także w Krakowie

Wczorajsze (10.10.) trzęsienie ziemi na Słowacji, było odczuwalne również w Krakowie i w południowej Małopolsce. Strażacy nie stwierdzili uszkodzeń budynków. Nie przeprowadzano także ewakuacji mieszkańców.

W Małopolsce zgłoszenia o wstrząsach i drganiach zaczęły spływać przed 21.00. Te dotknęły głównie 8 i 10 piętrowych budynków:

Hubert Ciepły: Mieliśmy interwencję w niektórych powiatach i w Krakowie np. na ulicy Złotej Jesieni w budynku 8 piętrowym, na szczęście nie mamy osób poszkodowanych, nie stwierdziliśmy zagrożenia, natomiast te wstrząsy i drgania budynków wystąpiły (..). Nie mamy osób poszkodowanych, nie mamy osób rannych.

Zapewnia Hubert Ciepły z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Czytaj także: