Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Uchwała Antysmogowa w Małopolsce: Od 1 maja kopciuchy zakazane

 
czyste powietrze
fot. Radio Alex

Szacowany czas czytania: 02:55

Uchwała Antysmogowa w Małopolsce weszła w życie 1 maja

Według danych Urzędu Marszałkowskiego do wymiany jest jeszcze około 50 000 niespełniających norm kotłów. Aktywiści alarmu smogowego odliczali dni do 1 maja:

Anna Dworakowska: Tak, rzeczywiście jeszcze sporo tych kopciuchów działających w Małopolsce zostało. To jest około 50 tysięcy tego typu kotłów zamontowanych w domach, które nie mają innego źródła ciepła. Ale przypomnijmy, że zaczynaliśmy od 300 tys. jeszcze kilka lat temu, więc postęp jest znaczący. Druga dobra wiadomość jest taka, że właśnie skończył się sezon grzewczy, więc wszystkie te osoby, które mają jeszcze kopciuchy, mają teraz kilka miesięcy na to, żeby je wymienić na inne efektywne źródło ciepła. Co więcej, mogą dostać na to spore dotacje z programu Czyste Powietrze.

Jakie dofinansowanie można dostać?

Anna Dworakowska: Program Czyste Powietrze oferuje całkiem spore dofinansowania zarówno do wymiany źródeł ciepła, do wymiany kopciuchów, jak i do ocieplenia domu. Co jest ważne, żeby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? W zależności od tego, ile zarabiamy na taką kompleksową termomodernizację i nowe źródło ciepła możemy dostać od 60 tys. złotych nawet do  135 tysięcy złotych. Więc to są ogromne pieniądze.

Jakie problemy mają gminy?

Anna Dworakowska: Tak, problemem tutaj rzeczywiście jest dość niski poziom kontroli w gminach, wiele gmin nie ma straży gminnych, więc tutaj kontrole prowadzone są przez urzędników, ale nawet tam w jakimś zakresie są prowadzone. Do tej pory urzędnicy głównie sprawdzali, czy nie są spalane odpady. To było problematyczne, bo trzeba było przyjechać na miejsce za chwilę. Kontrola uchwały antysmogowej, czyli tego, czy mamy tego kopciucha i go używamy, czy nie, jest znacznie prostsza, ponieważ nie wymaga takiej szybkiej reakcji, więc mamy nadzieję, że to będzie działać dużo lepiej. Poza tym, gminy tak naprawdę muszą to robić. Został przyjęty nowy program ochrony powietrza, który po prostu zobowiązuje gminy do przeprowadzenia konkretnej ilości kontroli w ciągu roku. Dość pozytywnym rozwiązaniem jest to, że Urząd Marszałkowski otworzył dofinansowanie dla gmin, które chcą otworzyć straż gminną. Po takie dofinansowanie sięgnęło na razie 30 gmin, ale mamy nadzieję, że niedługo będzie ich więcej.

Jakie mamy opcje?

Anna Dworakowska: Jeśli wymieniamy kopciucha, mamy tutaj kilka opcji. Jeżeli chcemy dalej palić węglem lub drewnem, możemy to robić. Musimy po prostu kupić nowy kocioł, który spełnia wymagania emisyjne. To jest kocioł klasy piątej lub kocioł eko-projektu. Innych już tak naprawdę nie można kupić legalnie w sklepie, więc to są jedyne kotły, które są dostępne na rynku. Jeśli chodzi o kotły na biomasę, czyli pellet lub drewno, to możemy dostać na to dotację z programu Czyste Powietrze. Natomiast kotły węglowe nie są już od jakiegoś czasu dotowane. Oczywiście pompa ciepła, kocioł gazowy. Na tego typu rozwiązania też możemy dostać dotację z programu Czyste Powietrze, więc rozwiązań jest sporo

– mówiła Anna Dworakowska z Alarmu Smogowego.

Czytaj także:

REKLAMA