Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Umowa na kolejny węzeł drogowy na Zakopiance w Krzyszkowicach

 

Umowa na kolejny węzeł drogowy na Zakopiance w Krzyszkowicach

Zakopianka zyska w najbliższym czasie nowy bezkolizyjny węzeł drogowy. GDDKiA podpisała umowę na budowę takiego skrzyżowania w Krzyszkowicach niedaleko Myślenic.

Węzeł powstanie do końca przyszłego roku – będzie kosztował ponad 91 milionów złotych.

Po zakończeniu budowy – kierowcy zyskają bezpieczny wjazd z Krzyszkowic na Zakopiankę w kierunku Krakowa i Myślenic – zostanie on prowadzony tunelem pod krajową 7.

Kacper Michna: Podpisaliśmy umowę na budowę węzła na Zakopiance. To będzie węzeł w Krzyszkowicach. To już kolejny węzeł, który budujemy na drodze krajowej nr 7, między Krakowem a Mogilanami. W styczniu podpisaliśmy umowę na budowę węzła w Myślenicach. Węzeł w Krzyszkowicach zaczniemy budować na wiosnę, planujemy zakończyć budowę w przyszłym roku, końcem przyszłego roku.

Ten węzeł zakłada budowę pod Zakopianką tunelu. Ci, którzy będą jechać z Krakowa w kierunku Krzyszkowic będą nie jak do tej pory skręcać w lewo, ale skręcą w prawo, pojadą tunelem pod Zakopianką i następnie przez Krzyszkowice będą mogli pojechać w kierunku Sieprawia. Tak samo mieszkańcy Krzyszkowic, którzy będą chcieli jechać w kierunku Myślenic nie będą już musieli skręcać w lewo przez Zakopiankę, tylko pojadą tunelem i bezkolizyjnie włączą się do ruchu. Koszt prac to 91 mln złotych. Za realizację tego projektu odpowiedzialna jest firma Nowak-Mosty.

Kacper Michna: Podpisaliśmy umowę na budowę węzła w Krzyszkowicach. To trzecie tego rodzaju rozwiązanie, które powstaje na Zakopiance między Krakowem a Myślenicami. Pierwszy węzeł w Gaju budujemy już od zeszłego roku i w tym roku planujemy zakończenie tej budowy. Na budowę drugiego węzła w Myślenicach umowę podpisaliśmy w styczniu, a teraz podpisaliśmy umowę na budowę węzła w Krzyszkowicach.

Węzeł w Krzyszkowicach to będzie przejazd pod Zakopianką. To będzie tunel pod Zakopianką, który pozwoli tym, którzy jadą z Krakowa bezkolizyjnie zjechać do Krzyszkowic tunelem, a tym, którzy jadą ze strony Sieprawia i Krzyszkowic do Myślenic również przez tunel bezkolizyjnie wyjechać na Zakopiankę. Planujemy, że do końca przyszłego roku to nowe bezpieczne rozwiązanie na Zakopiance zostanie udostępnione kierowcom.

Kacper Michna: Podpisaliśmy umowę na budowę węzła Krzyszkowice na Zakopiance. To jeden z wielu elementów modernizacji drogi krajowej nr 7 między Krakowem a Myślenicami. W ramach tej modernizacji powstają właśnie m.in. węzły, już budowany węzeł w Gaju, węzeł w Myślenicach, na którego umowę podpisaliśmy w styczniu, czy węzeł w Krzyszkowicach, węzeł w Jaworniku w przygotowaniu.

Poza tym przebudowujemy układ drogowy w Libertowie, tutaj prace rozpoczną się w przyszłym roku. Powstaną tam m.in. trzy kładki dla pieszych, powstanie też podziemne przejście pod Zakopianką – tunel po Zakopianką, który pozwoli na bezkolizyjnie poruszanie się między dwiema częściami Libertowa.

Nie tylko węzeł w Krzyszkowicach nam się będzie budował. Podobne rozwiązanie powstaje w Gaju, węzeł w Myślenicach. Przygotowywana jest także budowa węzła w Jaworniku:

Kacper Michna: Ponadto przygotowujemy się do przebudowy węzła Kraków-Południe, tutaj powstanie estakada, która wyprowadzi ruch z ulicy Zakopiańskiej, która wyprowadzi ruch z autostrady A4 w kierunku Zakopanego. Estakadą ruch lokalny będzie odbywał się na dolnym poziomie. Zadaniem, celem tych wszystkich prac jest modernizacja Zakopianki w taki sposób, żeby była ona bezpieczniejsza.

Ruch na tej drodze cały czas się zwiększa. Badania, które były przeprowadzone trzy lata temu wskazują, że w okolicy Krakowa ruch na Zakopiance to jest prawie 60 tys. samochodów na dobę, dlatego chcemy w miejscach niebezpiecznych skrzyżowań zbudować węzły, w miejscach, gdzie są przejścia dla pieszych, chcemy, żeby powstały kładki tak, żeby na Zakopiance było bezpieczniej, żeby kierowcy i piesi mogli z niej korzystać w bardziej komfortowy sposób

– mówił Kacper Michna z krakowskiego oddziału GDDKiA.

Fot. gov.pl/web/gddkia-krakow

Czytaj także: