Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Uroczyste odsłonięcie odnowionego Pomnika Katyńskiego w Nowym Targu

 

7 grudnia 2023 r. o godz. 11.00 na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Targu zostanie odsłonięty odnowiony Pomnik Katyński. W ramach remontu wykonano także tablice upamiętniające Oficerów Wojska Polskiego i Funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z Nowym Targiem, zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach kaźni.

Uroczystość i towarzysząca jej wystawa „Pomnik Katyński Miejsce Pamięci Podhala” przyczynią się do utrwalenia w pamięci mieszkańców Nowego Targu i Podhala jednej z największych tragedii w historii Narodu Polskiego, jakim była Zbrodnia Katyńska. Dlatego zachęcamy do licznego udziału w uroczystym odsłonięciu odnowionego Pomnika Katyńskiego, które odbędzie się 7 grudnia 2023 r. o godz. 11:00. Szczególnie pragniemy zaprosić rodziny, których bliscy zostali zamordowani na Wschodzie

– podkreśla Urząd Miasta Nowy Targ.

Zadanie było realizowane wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Remont kosztował ponad 424 tys. zł. Miasto otrzymało na ten cel dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 240 tys. zł., z Województwa Małopolskiego – 23 tys. zł i Instytutu Pamięci Narodowej: blisko 16 tys. zł.

Projekt odnowionego pomnika przygotowała mgr inż. arch. Dorota Rozbicka Pracownie Konserwacji Zabytków „ARKONA”. Główny wykonawca: KATANGA Grzegorz Kwapisiewicz Sp. z o.o, podwykonawcy: Centrum Pogrzebowe Kamieniarstwo Bogusław Sięka, Konserwacja Zabytków Jan Chodorowicz.

Czytaj także: