Urząd Stanu Cywilnego w Zakopanem: zmniejszyła się liczba urodzin, więcej ślubów w plenerze

Szacowany czas czytania: 03:19
Urząd Stanu Cywilnego w Zakopanem: w porównaniu z pierwszymi latami dwudziestego pierwszego wieku liczba urodzin w Zakopanem spadła o połowę. W USC notuje się ich zaledwie nieco więcej niż zgonów.
Mówi Katarzyna Wasilewska kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego:
Katarzyna Wasilewska: W 2023 roku zarejestrowaliśmy 561 aktów urodzenia dla dzieci urodzonych w zakopiańskim szpitalu. Natomiast jeśli chodzi o akty zgonu było ich 503.
Radio Alex: Czyli jest więcej urodzin niż zgonów.
Katarzyna Wasilewska: Więcej narodzin, aczkolwiek liczba narodzin spadła w Zakopanem, bo pamiętam lata, kiedy ja tutaj przyszłam do pracy, 1000 urodzeń było. O połowę zmniejszyła się ta liczba dzieci urodzonych zakopiańskim szpitalu.
Kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego zauważa, że powróciła moda na nadawanie imion tradycyjnych takich jak Antoni czy Wiktoria:
Radio Alex: Jakie są modne imiona w tej chwili w Zakopanem?
Katarzyna Wasilewska: Jeśli chodzi o imiona męskie, to popularnością cieszy się Franciszek, Antoni, Filip i Nikodem, którego kiedyś w ogóle nie było. A jeśli chodzi o imiona żeńskie Zofia, Maria, Wiktoria, Zuzanna oraz Emilia.
Radio Alex: I skończyła się moda na takie imiona właśnie zagraniczne albo związane z serialami, bo kiedyś była taka moda. Myślę tu o takim serialu brazylijskim pod tytułem Izaura i wiem, że w Polsce były dziewczynki.
Katarzyna Wasilewska: Były, oczywiście, były i jeszcze do niedawna Nikola, która już teraz szczerze mówiąc zanika to imię.

W zakopiańskim USC w zeszłym roku udzielono około 250 ślubów
Prawie połowa z nich to śluby konkordatowe. Rośnie moda na śluby udzielane w plenerze, choć za taki pomysł trzeba dodatkowo zapłacić. USC dolicza do standardowej opłaty 1000 zł. Jeśli ceremonia odbywa się na terenie TPN trzeba jeszcze dodatkowo wyciągnąć z kieszeni 2500zł. Zdarzają się też wyjątkowe prośby od młodej pary:
Radio Alex: Czy zdarzają się jakieś niezwykłe życzenia związane ze ślubem?
Katarzyna Wasilewska: Zaobserwowałam, że niektóre pary pytają, czy jest możliwość, żeby oni mogli rodzaj swojej przysięgi powiedzieć. Ja oczywiście po tej części oficjalnej, wynikającej też z przepisów, jak najbardziej robię pauzę i pozwalam, żeby powiedzieli do siebie coś od siebie.
Obcokrajowcami, którzy najczęściej zawierają ślub w Zakopanem są obywatele Ukrainy, ale nie brakuje również par z egzotycznych stron świata:
Katarzyna Wasilewska: W zeszłym roku 16 cudzoziemców zdecydowało się na związek małżeński w Zakopanem. Najczęściej są to obywatele Ukrainy i obywatele Wielkiej Brytanii. W zeszłym roku miałyśmy również ślub Francuza, Niemca, obywatela Peru, Algierii, a w tym roku będziemy mieć jeszcze Meksyk, Bośnię i Hercegowinę, Obywatela Egiptu i Portugalii.
Radio Alex: Właśnie chciałam zapytać o kraje arabskie. Jest i pojawił się Egipt.
Katarzyna Wasilewska: Też w tym roku dokładnie. Ja miałam przyjemność przyjmować oświadczenia od obywatela Egiptu mieszkającego w Warszawie, ale zdecydowali się z partnerką przyjechać do Zakopanego i zawrzeć związek małżeński.
Radio Alex: A co jeśli chodzi o Węgrów, Słowaków, Czechów, którzy bardzo chętnie odwiedzają Zakopane?
Katarzyna Wasilewska: Słowacy, Węgrzy, 1 2 śluby góra w roku, przynajmniej w Zakopanem takie statystyki odnotowujemy.
Terminy ślubów najlepiej rezerwować na trzy miesiące przed wydarzeniem, zwłaszcza jeśli ma on wypaść w czasie świąt, długich weekendów czy sezonu turystycznego. Z Katarzyną Wasilewską kierowniczką Urzędu Stanu Cywilnego w Zakopanem rozmawiała nasza reporterka Beata Denis-Jastrzębska.