Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Uwaga na dzikie zwierzęta na drogach. Co robić w razie kolizji?

 

Dzikie zwierzęta na drogach. Nie bagatelizuj znaków ostrzegawczych!

Jesień to czas kiedy na naszych drogach wzrasta liczba zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt. Policja już odnotowuje większą niż zwykle liczbę kolizji z dziko żyjącymi stworzeniami. W tym właśnie okresie zaczynają one migrować, często na znaczne odległości. Warto zatem pamiętać o zachowaniu ostrożności, szczególnie na drogach prowadzących przez kompleksy leśne, pola, i nie bagatelizować znaków ostrzegawczych.

Jadąc drogami prowadzącymi przez lasy czy, na przykład, pola kukurydzy, musimy być przygotowani na ewentualne wtargnięcie na jezdnię dzikiego zwierzęcia. Szczególną ostrożność zachowajmy od zmierzchu do świtu, gdy zwierzęta wychodzą, wabione blaskiem świateł. Pamiętajmy o odpowiedniej prędkości,

Przypominamy – w przypadku potrącenia zwierzęcia, obowiązkiem kierowcy jest udzielenie mu niezbędnej pomocy. Za nieumyślne potrącenie zwierzęcia nie jest przewidziana żadna kara. Ale jeśli uciekniemy z miejsca wypadku czy nawet nie zadzwonimy na 112, grozi kara grzywny, a nawet kara pozbawienia wolności.

fot. Pixabay

Co robić, jeśli już dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiego zwierzęcia?

  • zabezpieczyć miejsce zjechać na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy,
  • niezwłocznie udzielić pomocy rannym,
  • a o miejscu i okolicznościach zdarzenia powiadomić służby, korzystając z numerów alarmowych policjanci, sporządzą dokumentację potrzebną ubezpieczycielowi.

Co ważne – nie przemieszczać, nie usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia, nie dotykać go, ponieważ może ono mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.

Czytaj także: