Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Uwaga na silny wiatr, przestrzega TOPR i IMGW

 

Uwaga na silny wiatr

Od rana towarzyszy nam bardzo silny wiatr. Wysoko w Tatrach halny może dzisiaj osiągać prędkość nawet do 160 km/h. Lepiej, żeby nas teraz w górach nie było.

Andrzej Maciata: Docierają informacje z rejonu Kasprowego Wierchu, to tam porywy są do 160 km/h. To jest wiatr, który po prostu człowieka nie tylko wytrąca z równowagi, ale wręcz wywraca, w związku z czym jakiekolwiek poruszanie się w górach, w rejonie grani jest w zasadzie można powiedzieć niemożliwe. Więc tutaj planowanie wycieczek czy planowanie jakichkolwiek działań, choćby nie wiem jakby kogoś pokusiło wspinanie się, to wiatru jest w zasadzie takim czynnikiem eliminujący jakiekolwiek działanie. Powyżej tak naprawdę schronisk, nawet już dojście do Pięciu Stawów będzie bardzo trudne

– mówił Andrzej Maciata, ratownik dyżurny Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jutro wiatr ma słabnąć, ale w Tatrach może jeszcze osiągać prędkość do 120 km/h.

Mieszkańcy Podhala otrzymują z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzeżenia – wiatr może osiągać w porywach do 90 km/h, wysoko w Tatrach będzie wiało jeszcze silniej – do 160 km/h. Alert obowiązuje do jutrzejszego ranka.

Kamil Walczak: Dla obszaru Tatr i Podhala. Incydent Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o silnym wietrze. Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiaj do jutra rana do godziny 8:00. Wiatr w porywach na tym obszarze może osiągać do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h. Na szczytach Tatr wiatr będzie jeszcze silniejszy i może sięgać nawet 160 km/h. Jutro rano wiatr będzie słabnąć, ale jeszcze na obszarach Podhala rano możliwe są porywy wiatru do około 60 kilometrów na godzinę. Natomiast w pierwszej połowie dnia na szczytach Tatr możliwy jeszcze jest wiatr w porywach do 120 km/h. Później wiatr będzie stopniowo słabnąć

– mówił Kamil Walczak z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zabezpieczcie rzeczy, które może porwać wiatr

Czytaj także: