W powiecie nowotarskim brakuje policjantów i to ponad 30. Zachęta w postaci waloryzacji pensji wstrzymała odejście na emeryturę kilku z nich i pozyskała trzech nowych funkcjonariuszy
Jak przy takich brakach kadrowych radzą sobie mundurowi pytała Beata Denis-Jastrzębska:
Dorota Garbacz: Liczba rozłożona jest na 7 naszych jednostek, jeżeli chodzi o te wakaty. W sytuacjach, gdzie potrzebna jest zwiększona liczba patroli, to oczywiście policjanci mogą przyjść na dodatkową służbę, za co później otrzymują albo wynagrodzenie w ramach nadgodzin, bądź odbierają sobie dzień wolny od służby. Natomiast jest też coś takiego jak służby ponadnormatywne. Odbywają się one w dniu wolnym i funkcjonariusze otrzymają za to rekompensatę również pieniężną. Na służby ponadnormatywne fundusze przeznaczył Urząd Miasta Nowy Targ.
Dorota Garbacz oficer prasowy nowotarskiej policji zapewnia, że w przypadku organizowania dużych imprez miejskich czy sportowych, jak choćby Tour de Pologne mundurowi otrzymują wsparcie z Komendy wojewódzkiej w Krakowie. Braki kadrowe szczególnie odczuwalne są przy poszukiwaniach osób zaginionych:
Dorota Garbacz: Nie możemy też ściągnąć całego stanu etatowego, jeżeli chodzi o policję, bo tak naprawdę nie przewidzimy, jak długo te działania będą trwały. Bardzo jesteśmy wspomagani przez chociażby ratowników GOPR czy ratowników Podhalańskiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej czy Grupy Poszukiwawczej OSP Bańska Niżna.
W tej sytuacji pomocna mogłaby być również Straż Miejska, którą w Nowym Targu zlikwidowano kilka lat temu.
Dorota Garbacz: Straż miejska ma swoje zadania, my mamy swoje zadania, realizujemy je, a w części być może i się pokrywają. Natomiast jeżeli chodzi o chociażby parkingi, gdzie te nieprawidłowe parkowania są zgłaszane dosyć często czy telefonicznie, czy też przez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Myślę, że tutaj byłoby dosyć dużą pomocą dla nas w realizowaniu chociażby zadań w tym zakresie, czy obsługę różnego rodzaju uroczystości związanych z zabezpieczaniem przejazdów.
Rekrutacja w szeregi nowotarskiej policja trwa cały czas:
Dorota Garbacz: Każdy wtorek od godziny 9:00 aż do godziny 19:00 osoba chętna, która chce wstąpić do służby w policji, może przyjść złożyć komplet dokumentów, ale także może zadzwonić przez cały tydzień od poniedziałku do piątku, jeżeli ma jakieś nurtujące pytania tutaj do dokumentów. Wszelkie dane kontaktowe znajdują się na stronie BIP nowotarskiej komendy. Nie warto też zwlekać ze złożeniem dokumentów, ponieważ cały ten proces rekrutacyjny trwa tak naprawdę minimum trzy miesiące, więc to, że my złożymy dokumenty we wtorek, nie znaczy, że my będziemy już policjantami. Musimy przejść każdy etap postępowania kwalifikacyjnego. Jeżeli nam się uda, to dopiero wtedy zostajemy przyjęci do służby.
Z Dorotę Garbacz oficer prasową Nowotarskiej Policji rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.
Czytaj także: