Radio Alex 105.2 FM Zakopane

W Tatrach ogłoszono 1 stopień zagrożenia lawinowego

W Tatrach ogłoszono 1 stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Ale możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

1 stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. W wyższych partiach Tatr pokrywa śnieżna mocno zróżnicowana. Nad ranem śnieg jest twardy, zmrożony w miejscach zacienionych występuje łamliwa szreń utrudniająca jazdę na nartach, natomiast w ciągu dnia, śnieg może stawać się mokry i przepadający na nasłonecznionych stokach. Utrudnieniem w partiach graniowych jest niski pułap chmur ograniczający widzialność. Poruszanie się w takich warunkach, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dobrego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej.

Grzegorz Kubicki: Jest zima, wystarczy kilka stopni mrozu i wiatr i to wychłodzenie przebiega momentalnie. Także nie chodzimy samemu. Kompletujemy cały typowy ekwipunek górski na zimę robimy szkolenie, żeby się nauczyć z tego korzystać lub wynajmujemy przewodnika, który nas bezpiecznie wyprowadzi i tak chodzimy w góry

– mówi ratownik TOPR Grzegorz Kubicki.

Fot. lawiny.topr.pl

W partiach reglowych szlaki są mokre i śliskie (szczególnie na kamieniach), a na odcinkach leśnych bardzo błotniste, gdzieniegdzie, w miejscach na ogół zacienionych, znajdują się płaty ubitego śniegu – należy zachować tam szczególną ostrożność, ponieważ jest ślisko.

Tatrzańskie stawy rozmarzają – apelujemy o niewchodzenie na tafle lodu, ponieważ zaczął rozmarzać – w wielu miejscach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać.

Czytaj także: