Radio Alex 105.2 FM Zakopane

W Tatrach panują coraz trudniejsze warunki atmosferyczne

 

W Tatrach panują coraz trudniejsze warunki atmosferyczne

Kasprowy Wierch Fot. pkl.pl

Na Kasprowym Wierchu już spadło około 30 cm śniegu, a temperatura spadła do około 6 stopni mrozu. Dodatkowo wieje silny wiatr, osiągający w porywach nawet 60 km/h, co może powodować zawieje i zamiecie śnieżne, donosi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W związku z tym, na szczytach Tatr obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna, jednak wyzwolenie lawiny jest możliwe przy dużym obciążeniu dodatkowym, głównie na bardzo stromych stokach. Istnieje również ryzyko samoistnego schodzenia małych i średnich lawin.

Dlatego też, dla osób planujących wyprawę w partie szczytowe gór, zalecane jest posiadanie odpowiedniego sprzętu zimowego. Należy mieć przy sobie rakiety, czekan, kask oraz tzw. lawinowe ABC, czyli detektor, sonda i łopatka. Te przedmioty mogą okazać się niezwykle przydatne i nawet uratować życie w przypadku wystąpienia lawiny.

Warto pamiętać o bezpieczeństwie i roztropności podczas wędrówek w Tatrach. Warunki atmosferyczne mogą się szybko zmieniać, dlatego warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Trzymajmy się zasad bezpiecznego górskiego wędrowania i cieszmy się urokami tatrzańskiej zimy.

/PAP