Radio Alex 105.2 FM Zakopane

W weekend bardzo silny wiatr i opady śniegu, ostrzega ratownik TOPR-u

 

Bardzo silny wiatr i opady śniegu. Należy zrezygnować z wycieczek powyżej tatrzańskich schronisk

W Tatrach pokrywa śnieżna jest zróżnicowana. Przed południem śnieg jest z reguły twardy i zmrożony, natomiast w godzinach popołudniowych miejscami robi się mokry i przepadający. O szczegóły Witolda Cikowskiego z TOPR zapytał Maciek Pałahicki.

Bardzo silny wiatr i opady śniegu – tak będzie wyglądał ostatni weekend ferii w Tatrach. Uwaga, warunki będą bardzo trudne.

Radio Alex: Jakie są warunki w tej chwili w Tatrach? Jakie warunki się szykują na weekend? To ostatni weekend ferii, więc można spodziewać się sporej frekwencji pewnie w górach.

Witold Cikowski: Od ratowników w terenie wiemy, że warunki teraz są bardzo trudne. Powyżej schronisk napadało trochę śniegu, z bardzo silnym wiatrem popadało w miejscach przeróżnych. Podnieśliśmy stopień zagrożenia lawinowego na umiarkowany, czyli drugi. Służba lawinowa poszła teraz w teren i mając na uwadze prognozy pogody, będziemy czekać, co będzie ogłoszone dzisiaj po południu, pod wieczór. Może będzie tendencja rosnąca – drugi stopień, a być może już będzie trzeci stopień, bo zapowiadane są bardzo duże opady śniegu z bardzo, bardzo silnym wiatrem. To, co było wczoraj w Tatrach, ten wiatr podobno nie był tak silny jak ten wiatr, który ma nadejść. Czyli jeszcze bardziej pogorszą się warunki. Lawinowo będzie coraz gorzej i oczywiście z orientacją i poruszaniem się tak samo.

Radio Alex: Pojawiły się filmy w mediach społecznościowych o lawinie, która zeszła w pobliżu trasy narciarskiej na Kasprowym Wierchu, a więc w takim bardzo popularnym miejscu.

Witold Cikowski: Ja tego nie widziałem, ale słyszałem, że ktoś tam coś umieszczał. Będziemy musieli się z tym zapoznać. Tak samo służba lawinowa. Trzeba to przeanalizować, skąd wiał wiatr, jak to było odkładane, zrobić badania. Oczywiście w tym rejonie teraz jest służba, która to bada i bada od Kasprowego w stronę wschodnią w kierunku Świnicy i Kościelca. Zobaczymy jakie będą wyniki po powrocie do centrali.

Radio Alex: Ale to też pokazuje, że jest dosyć niebezpiecznie.

Witold Cikowski: Tak, owszem, to są już strome stoki. Na pewno na stokach często jeżdżonych powinno być troszkę inaczej, natomiast to właśnie jest to – często jeżdżone, a jednak coś tam się urwało. To świadczy o tym, że prawdopodobnie powiązanie tych warstw między sobą nie jest takie silne. Czyli rzeczywiście są to warunki na drugi, być może wyższy stopień.

Radio Alex: Wiatr jeszcze powoduje to, że są problemy z orientacją w terenie, z widocznością.

Witold Cikowski: Tak, dokładnie, to jest zupełnie inna turystyka, to już jest nawigacja i poruszanie się w bardzo niebezpiecznym terenie, bez możliwości obserwacji najbliższego otoczenia. Czyli generalnie nie polecamy wycieczek powyżej schronisk tatrzańskich

– podkreśla w rozmowie z Maciejem Pałahickim Witold Cikowski, ratownik TOPR-u.

Czytaj także: