Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Wakacyjna akcja krwiodawstwa na Krupówkach

 

Od ponad 20 lat w Zakopanem organizowana jest Wakacyjna Akcja Krwiodawstwa na Krupówkach. Przez dwa miesiące w każdą środę od 10 do 15 krew można oddać w krwiobusie

Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że krew jest potrzebna zawsze:

Maria Lambrecht: Zawsze w okresie wakacji potrzebujemy dużo krwi, dlatego że po pierwsze spada ilość dawców, którzy zgłaszają się do nas do krwiodawstwa, dlatego że wyjeżdżają na wakacje, czy mają inne plany. Natomiast ruch turystyczny u nas szczególnie, wypadki w górach w Tatrach, inne nieszczęśliwe zdarzenia, również choroby nowotworowe nie mają wakacji, czyli zaostrzenie przebiegu choroby nowotworowej powoduje, że jest zapotrzebowanie na krew. Zawsze, to jest coroczna śpiewka. Nie jest to banał, nie jest to jakiś żart.

Maria Lambrecht z Centrum Krwiodawstwa przypomina, że zakopiańskie wakacyjne środy to nie jedyna akcja prowadzona przez tutejszy oddział krwiodawstwa i krwiolecznictwa:

Maria Lambrecht: Oprócz tego mamy jeszcze niedzielne akcje krwiodawstwa. Najbliższą będziemy mieć 21 lipca w Miętustwie. To jest też miejsce takie, że tam mamy i po 70 osób, bardzo popularne, bardzo dobrze się pracuje z tą społecznością.

Czytaj także: