Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Wakacyjne interwencje TOPR-u. Mamy dla Was statystyki

 

Interwencje TOPR-u

Patrząc na te wakacje pod kątem statystyki wypadkowej w Tatrach, to były one podobne do tych sprzed roku

– powiedział Maćkowi Pałahickiemu ratownik TOPR, Andrzej Maciata. Dodał, że od 1 lipca do 31 sierpnia 2022 trzeba było ruszyć w góry 285, w tym 292 razy. TOPR policzył też tych, którzy wymagali pomocy szpitalnej lub przynajmniej ambulatoryjnej i jest to odpowiednio 103 i 107. O ile pozwalała na to pogoda, to na ratunek turystom wylatywał śmigłowiec.

Andrzej Maciata: W 2023 roku mieliśmy tego troszkę więcej, bo w 86 akcjach był używany śmigłowiec, natomiast w 2022 w 67 akcjach.

TOPR podsumowuje długi weekend, Rocznica tragicznego wypadku śmigłowca
Fot. facebook.com/1909.topr/

Kolejne pytanie dotyczyło tatrzańskich tragedii i jak powiedział Maciata, w 2022 roku zginęły dwie, a w tym trzy osoby. Ratownik zauważył też, że wielu turystów wyruszając na szlak, posługuje się nawigacją, co jego zdaniem w górach nie zdaje egzaminu, a wręcz grozi nieszczęściem.

Andrzej Maciata: One nie są aż tak dokładne, jak np. przewodniki. Zalecamy, żeby się wcześniej przygotować i stworzyć sobie jakąś wiedzę na temat wycieczki, na którą się wybieramy, bo potem się okazuje, że gdzieś weszliśmy i nie jesteśmy w stanie stamtąd zejść, bo następuje tzw. blokada psychomotoryczna.

Czytaj także: