Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Warunki w Tatrach: Jak się zachować, gdy burza zastanie nas w górach?

 

Warunki w Tatrach: w wyższych partiach Tatr Wysokich (żleby i północne stoki) zalega miejscami twardy, zmrożony śnieg

Pokonując płaty śniegu, należy posiadać sprzęt zimowy (raki, czekan, kask) i umiejętnie z niego korzystać, gdyż poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.

Podczas silnego wiatru na szlaki mogą łamać się gałęzie i drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.

To także czas burz. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry) oraz w okolicy cieków wodnych.

Jak się zachować, gdy burza zastanie nas w górach przypomina Marcin Witek, ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego:

Marcin Witek: Kiedy nas już ta burza zaskoczy, to dobrze jest nogi złożyć razem, usiąść na plecaku, żeby się odizolować od podłoża. Na pewno nie chować się pod jakimiś miejscami wystawionymi, nie chować się pod drzewami. Na pewno unikać miejsc, gdzie są cieki wodne. Nie siadać pod ścianami i oczywiście unikać metalowych rzeczy. Tutaj mowa jest o szlaku na Giewont i samym Giewoncie. Oczywiście naszej słynnej Orlej Perci i Rysach, gdzie mamy te sztuczne ułatwienia ubezpieczone łańcuchami, więc to trzeba brać pod uwagę podczas planowania wycieczki.

Czytaj także: