Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Warunki w Tatrach mocno się pogorszyły. Na szlakach zalega świeży śnieg

 

Warunki w Tatrach

W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach zalega świeży śnieg i występują oblodzenia. Jest bardzo ślisko. Dodatkowe utrudnienie stanowi silny wiatr w partiach graniowych oraz niski pułap chmur ograniczający widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Na leśnych odcinkach szlaków jest bardzo mokro- występuje błoto oraz kałuże.
Przypominamy, że dni są coraz krótsze, należy tak zaplanować wycieczkę, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem- w plecaku warto mieć latarkę czołową.

Warunki w Tatrach mocno się pogorszyły. Mrozu nie ma, le silny wiatr bardzo obniży temperaturę odczuwalną

– przestrzega ratownik TOPR:

Piotr Konopka: Dzień się skraca, słonko coraz niżej, a załamania pogody coraz częściej będą przybierały charakter opadów śniegu. Rano występują oblodzenia, zwłaszcza po północnej stronie. Prognozy pokazują temperatury odczuwalne na wysokości 2,5 tysiąca metrów poniżej -20 stopni

 

Warunki w Tatrach. Utrudnienia na szlakach

Jeśli pogoda Was nie odstrasza ani zimowe warunki w górach i jednak planujecie spacer to pamiętajcie, że na szlaku pomiędzy Halą Ornak, a Przełęczą Iwaniacką są uszkodzone poręcze mostków. Do czasu wymiany należy zachować szczególną ostrożność.

Na odcinku Drogi pod Reglami między Kirami, a Małą Łąką oraz na szlaku żółtym na odcinku Sucha Przełęcz – dolna stacja kolei krzesełkowej w Dolinie Gąsienicowej, występują utrudnienia z powodu remontu tych szlaków.

Inne utrudnienie – to oczywiście śnieg, którzy spadł już wczoraj i pięknie pobielił góry.

Czytaj także: