Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Warunki w Tatrach: na szlakach zalega świeży śnieg, wieje silny wiatr

W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki - na szlakach zalega świeży śnieg, który powyżej górnej granicy lasu jest nieprzedeptany. Wieje tam silny wiatr, utrudniający poruszanie się - w zagłębieniach terenu utworzył on głębokie zaspy.

Warunki w Tatrach

Pod naporem śniegu gałęzie kosodrzewiny miejscami uniemożliwiają przejście, „kładąc się” na szlaki. Dodatkowe utrudnienie stanowi niski pułap chmur, który wraz z opadami śniegu znacznie ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń.

Piotr Konopka: Konsekwencje takiego zgubienia się bardzo łatwo mogą przerodzić się w dramat prowadzący do wypadku śmiertelnego. Dlatego, że wychłodzenie organizmu w tych warunkach postępuje bardzo szybko, szczególnie przy wiejącym wietrze. Nie należy przeceniać istniejących technologii i wierzyć, że posiadanie smartfona zastąpi nam wszystko dlatego, że jak z rozmaitych przyczyn nie będziemy w stanie dotrzeć na czas do tego, który zgubił się, utknął i odnaleźć go, to po prostu może zamarznąć.

Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim. Na niżej położonych szlakach zalega świeża warstwa śniegu, w wielu miejscach jest bardzo ślisko i występują oblodzenia.

Czytaj także: