Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Warunki w Tatrach są kiepskie, ostrzega ratownik TOPR

W Tatrach ogłoszono 1 stopień zagrożenia lawinowego. Piotr Konopka ratownik dyżurny TOPR przestrzega, by nie lekceważyć tego niskiego stopnia, bo warunki w Tatrach są niebezpieczne, o czym świadczą przypadki zejścia już kilku lawin.

Mówi ratownik TOPR Piotr Konopka:

Piotr Konopka: Jest to początek zimy. Warunki takie najgorsze w skali roku, czyli przejście letnich warunków w zimę. Śniegu jest bardzo mało, wszystkie skały są oblodzone. Ten śnieg ma kiepską konsystencję. W wyższych partiach, tam gdzie poprzykrywane śniegiem, jest już zagrożenie lawinowe. Już mieliśmy kilka przypadków uwolnienia lawin. Na szczęście wszystkie skończyły się szczęśliwie. Ale to są warunki, w których takie wyzwolenie mikro lawiny spowoduje przeciągnięcie delikwenta po skałach i czasem jest to skutek śmiertelny. Należy brać to pod uwagę i oczekiwać z planami wysokogórskimi do poprawienia się warunków.

1 stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

Fot. lawiny.topr.pl

Na szlakach jest bardzo ślisko, niski pułap chmur ogranicza widzialność

W Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Na skutek odwilży, na szlakach jest bardzo ślisko – śnieg jest w większości mokry i ubity, występują oblodzenia. Powyżej górnej granicy lasu, niski pułap chmur wraz z opadami deszczu ze śniegiem, znacznie ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Tomasz Zając z TPN zaleca, by na wycieczki w niższe partie gór zabierać raczki i kijki:

Tomasz Zając: Zrobiły nam się bardzo trudne warunki, również w tatrzańskich dolinach. Idąc tutaj w stronę Kalatówek, już na samym początku drogi muszę ubrać raczki, z tego względu, że jest oblodzenie. Pogoda ulegnie zmianie. W Zakopanem prognozowane są opady deszczu przechodzące w deszcz ze śniegiem. W najwyższych partiach Tatr spodziewamy się opadów śniegu połączonych z silnym wiatrem. Z tego względu sytuacja lawinowa na pewno się pogorszy. Obserwujmy komunikaty na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz na stronie TOPR i odpowiednio do warunków planujemy nasze wyjścia górskie.

Czytaj także: