Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Warunki w Tatrach są niekorzystne. Jest mokro i ślisko

 

Warunki w Tatrach są niekorzystne: w wyższych partiach miejscami zalegają jeszcze rozległe płaty śniegu

Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej i posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) wraz z umiejętnością posługiwania się nim:

Rafał Mikler: To jest teraz taki okres przejściowy, charakteryzujący się tym, że złudnie ludzie uważają, że jest lato. Tak naprawdę te warunki wymagają właśnie używania sprzętu, ale także trzeba posiadać umiejętność posługiwania się tym sprzętem. Śnieg jest może i na niewielkiej przestrzeni. To znaczy, że jest jakiś żleb, który trzeba przekroczyć, raptem to jest powiedzmy 20 metrów. Ale jeśli nie mamy tego sprzętu i ktoś zdecyduje się iść po takim płacie śniegu, trzeba pamiętać, że te płaty śniegu właśnie w tych wyższych partiach, to nie jest płat śniegu, który się kończy łatwym ześlizgiem, tylko to jest wszystko odcinane stromymi ścianami. Nie jesteśmy w stanie się już zatrzymać. Finał takich poślizgnięć jest tragiczny

– mówi Rafał Mikler z TOPR-u.

Intensywny opad deszczu sprawia, że na szlakach jest bardzo mokro i ślisko, na odcinkach leśnych występuje błoto. Stan wody w potokach jest podwyższony. Szczególnie dużo wody utrzymuje się w Dolince za Mnichem w rejonie Stawku Staszica oraz w rejonie Czarnego Stawu pod Rysami – należy zachować ostrożność.

Czytaj także: