Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Warunki w Tatrach są trudne. TPN apeluje o rozsądek i zaleca pozostanie w dolinach

W Tatrach panują obecnie wyjątkowo trudne i wymagające warunki. Tatrzański Park Narodowy apeluje o rozwagę i odradza dziś wyjścia w wyższe partie gór.

Warunki w Tatrach
fot. Radio Alex

Szacowany czas czytania: 02:45

Uwaga! Trudne warunki w Tatrach, wędrówki tylko dla doświadczonych

W Tatrach panują trudne i wymagające warunki. Nowa warstwa śniegu zalega tam na starszej, zmrożonej pokrywie, co zwiększa ryzyko lawinowe. Dodatkowym utrudnieniem jest prognozowane na dziś duże zachmurzenie, które może ograniczać widzialność i zwiększać ryzyko pobłądzenia. Silny wiatr powoduje zawieje i zamiecie śnieżne – mówi Piotr Konopka, ratownik TOPR:

Piotr Konopka: Warunki w górach i tak są zimowe, mimo kiepskiej zimy jednak ten śnieg ciągle w górach leży i to w tych wyższych partiach wcale nie jest go tak mało, zwłaszcza, że ten ostatni opad dołożył śniegu na starą, twardą pokrywę. Te warstwy śniegu nie są ze sobą związane. Powyżej 1800 metrów nad poziomem morza jest drugi stopień zagrożenia lawinowego, więc tam już trzeba mieć się na baczności. Poniżej też ostrożność nie zaszkodzi. Trzeba ściągać nogę z gazu, zwłaszcza w kontekście zapowiadanych kolejnych opadów, silnego wiatru, który może lokalnie zwiększać zagrożenie lawinowe.

Prognozy przewidują opad kilkudziesięciu cm śniegu i wiatr wiejący z prędkością bisko 100 km /h:

Piotr Konopka: Prognozy są tylko prognozami, ale jeżeli to się zrealizuje, to szczególnie ten wiatr, który jest czynnikiem lawintwórczym numer 1, może i powinien budzić niepokój. Turyści planujący wycieczki górskie powinni wziąć to pod uwagę i skorygować swoje plany, żeby nie pchać się w te strome partie z niebezpiecznymi nagromadzenia śniegu, zwłaszcza, że w razie wypadku w tak trudnych warunkach dotarcie ratowników na miejsce wypadku jest bardzo przedłużone, nie można korzystać ze śmigłowca w takich warunkach. W związku z tym udawanie się na miejsce wypadku lawinowego drogą tradycyjną może spowodować, że ta pomoc przyjdzie po prostu za późno.

Radio Alex: Można się w związku z tym spodziewać zwiększenia zagrożenia lawinowego stopnia zagrożenia lawinowego.

Piotr Konopka: Tego nie umiem powiedzieć, bo to będzie zależało od tego, czy te prognozy się zrealizują i jak one się zrealizują, jak mocny będzie ten wiatr i ile tego śniegu dopada, więc to będziemy oceniali na bieżąco. Natomiast trzeba taką możliwość wziąć pod uwagę.

Z ratownikiem TOPR, Piotrem Konopką rozmawiał reporter radia Alex Maciej Pałahicki.

Ratownicy przypominają, że poruszanie się w takich warunkach wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego oraz odpowiedniego doboru trasy do aktualnych warunków. Niezbędny jest także specjalistyczny sprzęt zimowy: raki (nie raczki!), czekan, kask oraz zestaw lawinowy ABC (detektor, sonda, łopatka), a także umiejętność jego obsługi.

Na niżej położonych szlakach również zalega spora warstwa świeżego śniegu, miejscami przewianego w niewielkie zaspy. Wybierając się nawet na krótsze wycieczki, warto zachować szczególną ostrożność.

TPN apeluje o rozsądek i zaleca pozostanie w dolinach lub wybór mniej wymagających tras. Bezpieczeństwo powinno być priorytetem każdego turysty.

Czytaj także:

REKLAMA