Wernisaż na rozpoczęcie obchodów 150-lecia Kenara
Ukończyli ją między innymi Kenar, Hasior, Pecuch, Rząsa i Arkadiusz Waloch. Choć 150-lecie istnienia Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara przypadnie dopiero za rok, to we wtorek (11.02) otwarciem wystawy prac Arkadiusza Walocha już rozpoczęto obchody tego jubileuszu.

Szacowany czas czytania: 01:51
Obchody 150-lecia Kenara
Na wystawie zobaczymy doskonałe portrety i górskie pejzaże. Mówi Marek Król obecny dyrektor szkoły:
Marek Król: Jest taki wstęp do obchodów naszych i taką osobą, która zasługuje na bardzo duże uznanie i właśnie wyróżnienie, ale też myślę, że tutaj wspomnienia też bardzo działają. Pan profesor Arkadiusz Waloch był wychowawcą wielu naszych nauczycieli, wielu pokoleń, ale też i później moim nauczycielem. Jest takim łącznikiem właśnie tego pokolenia do dnia dzisiejszego, a z kolei my jesteśmy tym łącznikiem z młodzieżą, która ma teraz 15 lat. Więc tutaj robimy taki właśnie ukłon, ale też podziękowanie panu profesorowi, że był z nami 31 lat i pracował w naszej szkole.
W nawiązaniu do tatrzańskich prac Walocha, w czwartek (13.02), w zakopiańskiej Mediatece zostanie otwarta kolejna wystawa. Tym razem swoje prace pokażą uczniowie liceów plastycznych z całej polski.

Obrazy powstały na ogólnopolskim plenerze nad Morskim Okiem w 2024 roku:
Marek Król: To jest wystawa uczniów z 4 szkół plastycznych, zaprosiliśmy ich do współpracy. Chcemy się dzielić nie tylko Morskim Okiem i nie tylko szkołą, ale tym wszystkim, co jest najlepsze. Tatry na pewno nas zjednoczą. Myślę, że większość tych uczniów była po raz pierwszy raz w górach. Jest to dla nich ogromne przeżycie. Tygodniowy pobyt nad Morskim Okiem, gdzie można malować, gdzie niczym się nie innymi zajmujemy, co rzadko się zdarza, bo tak naprawdę w szkole są przedmioty ogólne i to wszystko musi iść rytmem szkolnym.
Szkoła ogłosiła również ogólnopolski konkurs na projekt medalu jubileuszowego 150-lecia szkoły. Udział mogą w nim wziąć studenci i absolwenci szkół artystycznych. Do jubileuszu „Kenara” będziemy jeszcze wracać przypominając jego historię, teraźniejszość i wizjonersko zakrojoną przyszłość.
Czytaj także: