Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Wieczór górski w Muzeum Tatrzańskim: Zapomniane szczyty – zapomniane doliny…

W czwartek, 16 listopada o godzinie 15:30, w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego (ul. Krupówki 10), odbędzie się wieczór górski o zapomnianych szlakach i miejscach polskich gór. Spotkanie poprowadzi Wojciech Szatkowski.

Wieczór górski w Muzeum Tatrzańskim

Jutro w Muzeum Tatrzańskim zorganizowane zostanie spotkanie górskie zatytułowane „Zapomniane szczyty, zapomniane doliny”:

Wojciech Szatkowski: Będzie taka jesienna listopadowa opowieść połączona z pokazaniem pewnych pasm górskich, spojona z różnymi ludźmi, którzy po tych górach chodzili. Chcemy pokazać Dolinka za Bramką i parę ciekawostek z nią związanych, Małą Łąkę, ale też Starorobociański Wierch. Będą Bieszczady, konkretnie Dolina Łopienki z cerkwią pw. Św Świętej Paraskewy. Takie miejsce niebywale takie ciche, spokojne. Będzie Nowy Łupków i schronisko na końcu świata. Lackowa i Rotunda w Beskidzie Niskim, Beskid Śląski. Beskid Mały, Beskid Żywiecki.

Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego mówić będzie także o ludziach gór:

Wojciech Szatkowski: O Piotrze Malinowskim, ratowniku TOPR i naczelniku, świetnym skialpiniście, o jednym z najbardziej barwnych ludzi Bieszczadów, czyli o Jędrzeju Wasilewskim Połoninie, który był ostatnim wolnym kowbojem w górach Bieszczadów. O Władysławie Nadopcie, którego Wojtek Bellon nazwał Majstrem Biedą i o kilku innych. Do tego muzyka oczywiście będzie, bo zagra Justyna Lasiak z Zakopanego, piosenki turystyczne. Myślę, że to będzie bardzo fajne spotkanie, na które serdecznie zapraszam.

Spotkanie w czwartek o 15:30 w gmachu głównych MT przy Krupówkach – wstęp wolny.

Zapomniane szczyty – zapomniane doliny…

To opowieść prowadzona szlakiem górskich wypraw tego roku. Wejdziemy w zapomnianą Dolinkę Łopienki w Bieszczadach, do cerkwi pw. Św. Paraskewy, odwiedzimy Dolinę Białej i cerkiew pw. Św. Michała Archanioła, położoną w dolinie, gdzie kiedyś mieszkali łemkowscy górale i czas dosłownie się zatrzymał.

Fot. facebook.com/muzeumtatrzanskie

Odwiedzimy Beskid Śląski, Żywiecki, Mały, a także masyw Magury Witowskiej, który stał się pięknym punktem widokowym, oraz najkrótszą dolinę Tatr – dolinkę za Bramką, ale i wysoki Starorobociański Szczyt. Pójdziemy łąkami Nowego Łupkowa, do „chatki na końcu świata”, ostatniego na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego schroniska bez prądu i wody. Bohaterami wieczoru, będą także ludzie tych gór: ratownik tatrzański i naczelnik TOPR, Piotr Malinowski, Władysław Nadopta „Majster Bieda” i Jędrek Wasielewski „Jędrek Połonina”, poeta Ryszard Szociński i kilku innych.

Myśl przewodnia wieczoru?

Jesteśmy teraz w górach, a one są w nas, rozpalając entuzjazm, sprawiając, że każdy nerw drży, wypełniając każdy nasz por i komórkę

– napisał piewca dzikiej przyrody, John Muir.

Na gitarze zagra i zaśpiewa piosenki turystyczne Justyna Lasiak. Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego.

Fot. facebook.com/muzeumtatrzanskie

Czytaj także: