Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Wielkanocne Jajo: Zawody na starym sprzęcie narciarskim

 

Wielkanocne Jajo

Te zawody narciarskie tradycyjnie odbywają się na Kalatówkach w lany poniedziałek. W tym roku przypada on w Prima Aprilis.

Zapisywać się można jedynie online już od 1 marca. Żeby wziąć udział w zawodach trzeba spełnić jednak pewne warunki.

Karolina Radziejewska: W tym roku organizujemy 24. edycję zawodów na starym sprzęcie narciarskim o „Wielkanocne Jajo” im. Krystyny Behounek. Zapisy uruchamiamy od 1. marca i będą trwały do 24 marca poprzez stronę internetową kalatówki.pl. Tam będzie można się zapisać, opłacić wpisowe. Natomiast już 1. od rana, od 9:30 na Kalatówkach będzie można odebrać pakiety startowe.

Radio Alex: Jaki ma być sprzęt i jak trzeba się ubrać?

Karolina Radziejewska: Przede wszystkim chodzi o to, żeby mieć ze sobą drewniane narty – tradycyjne, stare, długie, ciężkie drewniane narty z tradycyjnym wiązaniem i buty turystyki. Ubiór musi też być taki jak w epoce, kiedy się tych nart używało. Może to być strój góralski jak najbardziej, ale również mile widziane podejście kreatywne do ubioru z epoki. Mogą być to zwiewne długie suknie, baranice, mundury – wszystko to, co kiedyś się nosiło, do czego te narty pasują.

Radio Alex: Co się stanie, jeśli nie będzie śniegu? Tegoroczna zima nie sprzyja narciarzom.

Karolina Radziejewska: Mamy jeszcze ponad miesiąc. Za bardzo się nie martwimy. Sądzimy, że jeszcze w połowie marca, jak nie wcześniej, sypie porządniej i będziemy mieć zmartwienie w drugą stronę, że nie będziemy musieli się odkopać z tego śniegu. Jeżeli faktycznie by się okazało, że warunki śniegowe są niesprzyjające, to wymyślimy wesołe i kreatywne konkurencje narciarskie. Już kiedyś musieliśmy rozwiązać brak śniegu, więc na pewno zawody się odbędą.

Z Karoliną Radziejewską z Hotelu Górskiego Kalatówki rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: