Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Wierchowe Spotkania bez Andrzeja Brandstattera. Koncert wieńczący warsztaty w sobotę

 

Wierchowe Spotkania – warsztaty muzyczne dla niepełnosprawnych artystów co roku organizowane przez fundację Pro Artis nigdy już nie będą takie same

W maju zmarł założyciel fundacji Andrzej Brandstatter. Mimo to dzięki olbrzymiemu wysiłkowi jego żony Małgorzaty i przyjaciół artystów warsztaty, które właśnie trwają w Zakopanem zakończą się wyjątkowym koncertem:

Małgorzatą Brandstatter: Koncert będzie składał się z dwóch części. Pierwsza część pod tytułem Nuty ziemi. I to jest ta część koncertu, na którą utwory przygotowywał Jędrek jeszcze jak żył. I tak zrobimy ten koncert, takie utwory jak on chciał. Druga część koncertu po przerwie pod tytułem Moje pocieszenie, to jest też tytuł płyty Jędrka. W tym roku mija 20 lat od nagrania tej płyty i jest to taki jubileusz, ale też długa to historia, ale w wyniku splotu okoliczności – powiem tak, że gdyby nie było tej płyty, to też nie powstałaby fundacja i dlatego jest to takie ważne, żeby piosenki z tej płyty również zabrzmiały. Będą też utwory ceperskie, bo takie też towarzyszyły nam w czasie tych wielu lat wspólnej pracy. Przyjadą też znani artyści i też zabrzmią utwory z ich repertuaru.

Radio Alex: Kto wystąpi na tych obu koncertach? Właśnie na jednym koncercie, ale podzielonym na dwie części.

Małgorzatą Brandstatter: W pierwszej części będzie Tatrzańska Orkiestra pod batutą Agnieszki Krainer. Oczywiście Hajlandery jak zwykle, zespół Białcanie i artyści Fundacji Pro Artis przyjezdni. Ci co przyjechali z różnych regionów Polski. W drugim koncercie też wszyscy tak samo, tylko będzie koncert pod batutą Adama Sztaby i naszym młodym artystom będą towarzyszyć znani artyści polskiej estrady Kasia Moś, Kasia Wilk, Kasia Klich, Jaro, Adam Krylik. Myślę, że będzie to piękny koncert.

Radio Alex: Co się stanie z fundacją?

Małgorzatą Brandstatter: Chciałabym kontynuować. Dzisiaj takie mam wielkie chęci, chociaż nie wiem czy mi wystarczy sił, czy wystarczy środków. Czy znajdę sposób na to, żeby jakoś ta fundacja istniała. Bo jest coraz trudniej ze zdobywaniem tych środków i pomimo dobrych serc i rabatów, to bez pieniędzy nie da się tego zrobić. Jeśli dam radę, to chciałabym to robić, żeby nie zmarnować tej pracy i Jędrka, i mojej, ale głównie Jędrka. Dlatego, że rzeczywiście ja dużo pracy w to wkładałam, ale początki to były jakieś kontakty Jędrka, znajomości Jędrka, przyjaźnie z ludźmi, z którymi zaczynało się rozkręcać tę fundację. Także chciałabym czy los pomoże? Nie wiem. Czy sił wystarczy? Mam nadzieję, że tak.

Koncert odbędzie się w sobotę (6.07) w Nosalowym Dworze w Zakopanem. Początek godzina 18:30 . Z Małgorzatą Brandstatter rozmawiała nasza reporterka Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: