Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Wjechał na przejazd kolejowy w Nowym Targu, ignorując czerwone światło

Kierujący oplem zignorował czerwone światło i wjechał na przejazd kolejowy w Nowym Targu, a to na oczach policjantów. Do tej niebezpiecznej sytuacji doszło 10 maja br. W tym dniu funkcjonariusze nowotarskiej Policji oraz Straży Ochrony Kolei prowadzili działania pod hasłem "Szlaban na ryzyko!”. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie kierowca został ukarany mandatem w wysokości 2 000 złotych oraz 15 punktami karnymi.

Wjechał na przejazd kolejowy w Nowym Targu, ignorując czerwone światło. Przypomnijmy, to nie pierwsza taka sytuacja w ostatnim czasie

18 kwietnia tego roku mieszkanka Czarnego Dunajca w tym samym miejscu wjechała samochodem na przejazd kolejowy, kiedy opuszczanie zapór już się rozpoczęło. Kobieta utknęła pomiędzy szlabanami. Kierująca miała bardzo dużo szczęścia. W tym przypadku pociąg nie jechał z największą prędkością, bo za przejazdem znajduje się stacja kolejowa i maszynista zdążył w porę zareagować, wyhamować i udało się w bezpiecznym miejscu zatrzymać pociąg. Za popełnione wykroczenie została ukarana mandatem karnym w kwocie 2000 złotych oraz 15 punktami karnymi.

Zdaniem Doroty Szalachy, rzeczniczki PKP PLK wypadkom na przejazdach w 90% winni są kierowcy. Dlatego też spółka prowadzi akcję Żółta Naklejka:

Dorota Szalacha: Polskie Linie Kolejowe przypominają o roli żółtych naklejek, z których można skorzystać w sytuacji kryzysowej. Od 2018 r. każdy przejazd w Polsce zarządzany przez Polskie Linie Kolejowe jest dodatkowo oznakowany. Żółte naklejki znajdujące się na napędach rogatek lub na krzyżu Świętego Andrzeja posiadają trzy istotne informacje – indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 i numer awaryjny. Skorzystanie z żółtej naklejki w wielu sytuacjach może pomóc i uratować życie

– mówiła Dorota Szalacha rzeczniczka PKP PLK.

Czytaj także: