Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Woda w Jabłonce nie nadaje się do picia

 

Woda w Jabłonce

Woda z trzech wodociągów w Jabłonce – nie nadaje się do picia!

Wydane przez Sanepid ostrzeżenie dotyczy wodociągu publicznego Jabłonka centrum, Jabłonka nr 3 oraz Jabłonka Danielki. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Targu wydał decyzję o braku przydatności do spożycia wody z tych publicznych wodociągów.
Przeprowadzone badania laboratoryjne próbek wody, wykazały przekroczenia liczby bakterii grupy coli, a w jednym przypadku także obecność paciorkowców kałowych.

Tamtejsza spółka wodociągowa ma czas do 19 października, żeby przedstawić wyniki potwierdzające dobrą jakość wody. Rozmawialiśmy z dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Targu:

 Jolantą Bakalarz: Wydaliśmy decyzję dla wszystkich trzech wodociągów publicznych, które nadzorujemy w miejscowości Jabłonka, ze względu na przekroczenia mikrobiologiczne w wodzie. Nie otrzymaliśmy od spółek wodociągowych żadnego potwierdzenia, że woda jest w tej chwili zdatna do picia. Trzeba nadmienić, że te wszystkie trzy wodociągi są na źródłach, które są ujęte w studnie i nie mają uzdatniania wody.

Sanepid obiecuje, że jak tylko otrzyma pozytywne wyniki od spółki wodociągowej, będzie informował o przydatności wody do spożycia.

fot.gov.pl

Konieczne jest przestrzeganie następujących wskazówek:

Dlatego woda z wodociągów nie może być spożywana, ani używana do przygotowywania posiłków, do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych i prania. Nie nadaje się też do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych zranień. Można ją jedynie wykorzystywać do celów sanitarnych tj. spłukiwania toalet.

fot.gov.pl

Z uwagi na prowadzoną dezynfekcję może nastąpić pogorszenie zapachu wody ze względu na zwiększoną zawartość chloru w wodzie

-informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu.

Czytaj także: