Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Wojewoda małopolski krytykuje rezolucje radnych

Wojewoda małopolski, Krzysztof Jan Klęczar bacznie przygląda się rezolucjom podejmowanym przez radę powiatu nowotarskiego. W piśmie rozesłanym do mediów krytykuje radnych za dyskryminację i nierówność. O co chodzi? 

ostatnia sesja tej kadencji rady powiatu nowotarskiego
Fot. google.pl/maps/

Szacowany czas czytania: 03:06

Wojewoda małopolski krytykuje rezolucje radnych

Chodzi o rezolucję jaką podjęto, pod koniec stycznia w sprawie planowanego przez Minister Edukacji wprowadzenia obowiązkowego przedmiotu: Edukacja zdrowotna. Radni nie zgadzali się w niej na przedstawianie dzieciom różnych modeli rodzin, a patologią nazwali rozwody, separacje i naukę o różnych orientacjach płciowych. Tym samym, zdaniem wojewody naruszyli konstytucję RP a zwłaszcza artykuły mówiące o nienaruszalnym prawie do godności i równości każdego człowieka i o tym, że ich poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych.

Stanowisko wojewody poniżej

Stop dla dyskryminacji i nierówności. Wojewoda Krzysztof Jan Klęczar o rezolucjach Rady Powiatu Nowotarskiego

Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Godność człowieka jest niezbywalna i nienaruszalna, a jej ochrona stanowi obowiązek władz publicznych. To są zapisy zawarte w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Dlatego nie ma mojej zgody na wypowiedzi dyskryminujące i obrażające część społeczeństwa. Wolność wyrażania poglądów nie oznacza, że można kogoś dowolnie piętnować, upokarzać czy naruszać jego godność. Jeżeli Rada Powiatu Nowotarskiego nie podjęłaby działań w swoim zakresie, gotowy byłem stwierdzić nieważność wydanej przez ten organ rezolucji – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Rezolucja nr 5/XI/2025 Rady Powiatu Nowotarskiego z 30 stycznia 2025 r. w sprawie planowanego przez Minister Edukacji Panią Barbarę Nowacką wprowadzenia obowiązkowego przedmiotu: Edukacja zdrowotna zawierała stwierdzenia mogące budzić co najmniej wątpliwości prawne.

Chodzi m.in. o zapis: Nie zgadzamy się aby przedstawiać dzieciom różne modele rodzin oraz występujące w nich patologie typu: separacja, rozwód, wejście rodziców w nowe związki. Są to działania lękotwórcze czy Uważamy, że nie jest właściwe uczenie dzieci o przeróżnych tzw. orientacjach psychoseksualnych i pojęciach tożsamości płciowej bez określania tych zjawisk jako zaburzenia.

Punktem wyjścia jest tu ocena tych zapisów w kontekście zgodności z chronioną w Konstytucji zasadą równości.

Rada Powiatu oczywiście może wyrażać stanowiska w sprawach ogólnospołecznych w formie rezolucji. Mogą to być także stanowiska krytyczne. Jednakże takie opinie muszą zamykać się w określonych ramach. Ramy te określa m.in. Konstytucja i polski porządek prawny. A tego typu sformułowania w mojej ocenie znacznie poza te ramy wykraczały. Nikt nie może łamać zasady równości w życiu publicznym. Jest też daleko posuniętym i głęboko piętnującym nadużyciem określanie mianem „patologii” rozwodów czy separacji. Są to instytucje prawne, legalnie orzekane przez sądy. Nie pozwoliłbym na to, aby na gruncie prawa lokalnego miały miejsca działania tak wykluczające i dyskryminujące, bo za takie niewątpliwie należało uznać zapisy rezolucji Rady Powiatu Nowotarskiego. Dlatego z satysfakcją przyjąłem informację o tym, że samorząd wycofał się z tej rezolucji – dodaje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

14 lutego 2025 r. Rada Powiatu Nowotarskiego podjęła rezolucję w sprawie planowanego przez Minister Edukacji Panią Barbarę Nowacką wprowadzenia przedmiotu: Edukacja zdrowotna. Rada stwierdza w niej w jednym z zapisów, że rezolucja z 30 stycznia 2025 r. traci moc.

Na lutowej sesji radni najwyraźniej zweryfikowali swoje poglądy i w wycofali się z podjętej w styczniu rezolucji Również i te działania nie umknęły wojewodzie – podkreślił , że przyjął je z satysfakcją.

Czytaj także:

REKLAMA