Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Województwo Małopolskie organem prowadzącym Specjalistycznego Szpitala Chorób Płuc im. Klary Jelskiej w Zakopanem

 

Województwo Małopolskie organem prowadzącym Specjalistycznego Szpitala Chorób Płuc im. Klary Jelskiej w Zakopanem. Porozumienie w tej sprawie podpisano w miniony piątek na Sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego. To wyjątkowa na Podhalu placówka, która leczy nie tylko choroby dróg oddechowych, ale zapewnia również m.in. wysoko specjalistyczne leczenie onkologiczne:

Piotr Bąk: Szpitale specjalistyczne wymagają szczególnej opieki, a także szczególnego dofinansowania. No i musimy sobie szczerze powiedzieć, że przy swoim potencjale powiat tatrzański nie był w stanie sprostać tego rodzaju potrzebom.

Dlatego zapadła decyzja, że od 1 stycznia 2024 roku zmieni się organ prowadzący i będzie nim Województwo Małopolskie:

Witold Kozłowski: Dalszy rozwój tej ważnej placówki będzie z troską przez nas kontynuowany. Żeby nie być gołosłownym, podjęliśmy decyzję tak na początek, żeby kwotą 2 mln zł dofinansować zakup tomografu w szpitalu.

W ostatnich latach szpital wybudował od podstaw nowoczesny blok operacyjny. Kończy się właśnie dobudowa nowego skrzydła szpitala, w którym znajdą się m.in. nowe sale dla 50 pacjentów. Rozbudowa placówki była możliwa dzięki Samorządowi Województwa, który przekazał na ten cel fundusze unijne:

Marcin Zieliński: Skrzydło zapewni naszym pacjentom godne warunki pobytu. Dlatego, że szpital oczywiście o wielkiej historii, ale jednak już lokalow0 nie sięgał do tych wymogów nowoczesności. W tym nowym skrzydle będą po prostu nowoczesne sale. Pacjenci będą leżeć w dużo lepszych warunkach.

Województwo Małopolskie przekaże 2 mln złotych na zakup tomografu komputerowego. Marzeniem dyrekcji placówki w przyszłości jest zakup robota do wykonywania precyzyjnych zabiegów i operacji chirurgicznych.

Czytaj także: