Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Wszyscy Święci Wawrzyńcoka – Leonardo da Vinci z Gliczarowa: konkurs plastyczny dla dzieci i dorosłych

To już kolejna edycja konkursu poświęconego wszechstronnie uzdolnionemu artyście z Gliczarowa Dolnego, którego prace można znaleźć w kościołach, muzeach i polnych ścieżkach na całym Podhalu.

Wszyscy Święci Wawrzyńcoka
Kośćiół p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem fot. Maciej Gillert www.gokbialydunajec.pl

Szacowany czas czytania: 01:54

Wszyscy Święci Wawrzyńcoka – weź udział w konkursie

Mówi Bogumiła Kułach szefowa gminnej biblioteki publicznej w Białym Dunajcu.

Bogumiła Kułach: Konkurs ma na celu przypomnienie postaci Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka, wybitnego dziewiętnastowiecznego rzeźbiarza ludowego pochodzącego z Gliczarowa Dolnego. Artysta ten przydomek Leonarda da Vinci z Gliczarowa zyskał dzięki swojemu talentowi. Jednym z jego najbardziej znanych dzieł są ołtarze w starym kościółku pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Zakopanem przy ulicy Kościeliskiej oraz krzyż nad Czarnym Stawem pod Rysami w Tatrach. Jego rzeźby do dziś można podziwiać przy drogach w wielu podhalańskich miejscowościach, między innymi Gliczarowie Dolnym, Gliczarowie Górnym, Białym Dunajcu, Bukowinie Tatrzańskiej i Białce Tatrzańskiej. W Szaflarach czy Ludźmierzu.

Wszyscy Święci Wawrzyńcoka – konkurs w GOK w Białym Dunajcu

Prace na konkurs w dowolnych technikach, zainspirowane pielgrzymką, jaką odbył artysta, od progu własnego domu w Gliczarowie do samego Rzymu, lub własnymi przeżyciami pielgrzymkowymi można nadsyłać do końca marca.

Bogumiła Kułach: W konkursie mogą brać udział dzieci i młodzież do 18 roku życia oraz osoby dorosłe. Prace wykonane w następujących technikach: rzeźba, ceramika, rysunek, linoryt, malarstwo na papierze i szkle prosimy nadsyłać do 31 marca 2025 roku na adres Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu.

Laureaci konkursu otrzymają nie tylko dyplomy i nagrody. Ich prace będą eksponowane w wyjątkowym miejscu.

Bogumiła Kułach: Rozdanie nagród i wernisaż prac pokonkursowy odbędzie się w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Prace naszych laureatów będą powieszone na wystawie stałej w gmachu Głównym Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału wszystkich młodych, ale również dorosłe osoby, ponieważ ta wystawa będzie wisieć tam miesiąc i będzie również w czasie, kiedy będzie się odbywać Noc Muzeów w Krakowie.

Regulamin konkursu znajdziecie TUTAJ.

Czytaj także:

REKLAMA