Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Wybory samorządowe 2024: Rozpoczęło się głosowanie. Lokale wyborcze będą czynne do godziny 21:00

Wybory samorządowe 2024 - to już dziś! Wybieramy swoich przedstawicieli do rady gmin, powiatów, sejmików oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów. Wybierając się do lokalu wyborczego pamiętajcie, żeby zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem.

Wybory samorządowe 2024 – dziś I tura

W całej Polsce do głosowania uprawnionych jest 29 037 073 osób. Aby oddać głos, konieczne jest zabranie dokumentu tożsamości, który pozwoli na odnalezienie wyborcy w spisie i umożliwi przystąpienie do głosowania.

W lokalu wyborczym wyborcy otrzymają cztery lub trzy karty do głosowania, na których można postawić tylko jeden znak X przy jednym nazwisku. Głos będzie uznany za nieważny, jeśli wyborca nie postawi znaku X w żadnej z krat lub odda głos na więcej niż jedną osobę.

Pamiętajcie, że cały czas obowiązuję cisza wyborcza i tak będzie aż do zakończenia głosowania. Za jej złamanie grozi nawet grzywna w wysokości do 1 mln złotych. Zakazane jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów oraz jakiekolwiek działania propagandowe, również w internecie.

Po godzinie 21 znane będą sondażowe wyniki wyborcze, natomiast protokoły z wynikami wyborów będą wywieszane w siedzibach komisji obwodowych i terytorialnych, a informacje o cząstkowych wynikach będą dostępne na stronie internetowej PKW.

Drugą turę wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zaplanowano na 21 kwietnia bieżącego roku.