Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Wybory samorządowe: Niektóre gminy z jednym kandydatem na włodarza

W 412 gminach w Polsce zarejestrowano tylko po jednym kandydacie na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W radiu Alex sprawdzamy ile takich samorządów jest w naszym regionie.

Niektóre gminy z jednym kandydatem na włodarza

To 3 gminy w powiecie limanowskim: Jodłownik, gdzie w fotelu wójta chce nadal zasiadać Paweł Stawarz, w Kamienicy – ta sama sytuacja – staruje dotychczasowy wójt Władysław Sadowski, i jeszcze Słopnice, Adam Sołtys, też dotychczasowy wójt chce zostać na tym stanowisku. W niedzielę (7.04) mieszkańcy pójdą na wybory i dostaną kartę do głosowania z tym jednym nazwiskiem, pod którym będą dwie kratki TAK lub NIE. Kandydat musi otrzymać ponad 50 procent ważnych głosów. Nie liczy się frekwencja.

Fot. gov.pl

Jeśli chodzi o miejsca na Podhalu gdzie jest największa ilość kandydatów na najwyższy urząd w gminie, to jest to zdecydowanie Jabłonka w powiecie nowotarskim, mamy tam 6 kandydatów, w Zakopanem jest 3, tak samo jak w Nowym Targu. W wyborach samorządowych 2024 w całej Polsce wybierzemy prawie 2,5 tysiąca włodarzy: 1464 wójtów, 906 burmistrzów oraz 107 prezydentów miast. Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, w całym kraju zarejestrowano 6731 kandydatów na te funkcje.

Czytaj także: