Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Wykład Zakopiański Apostoł. W 130 rocznicę śmierci Księdza Józefa Stolarczyka w Czerwonym Dworze już dziś (5.06)

Wykład Zakopiański Apostoł. W 130 rocznicę śmierci Księdza Józefa Stolarczyka – pierwszego proboszcza w Zakopanem, postaci która wywarła ogromny wpływ na życie mieszkańców Zakopanego i Podhala.

Wykład Zakopiański Apostoł. W 130 rocznicę śmierci Księdza Józefa Stolarczyka

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, Zakopiańskie Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór zapraszają na Wieczór w Czerwonym Dworze: „Zakopiański apostoł. W 130. rocznicę śmierci ks. Józefa Stolarczyka”, który poprowadzi dr Maciej Pinkwart.

Ks. Józef Stolarczyk

Ks. Józef Stolarczyk pochodził z rodziny chłopskiej Jędrzeja Stolarczyka i Agaty z domu Działek. Skończył gimnazjum pijarów w Podolińcu na Spiszu. Studiował teologię w seminarium duchownym w Tarnowie. 28 sierpnia 1842 roku otrzymał w Tarnowie święcenia kapłańskie. Pełnił służbę duszpasterską w Makowie (1842–1843) jako aplikant, w Nowym Targu (do marca 1847) jako katecheta, w Tarnowie (kwiecień – grudzień 1847) jako wikary. 29 listopada 1847 roku został instytuowany, a 6 stycznia 1848 roku instalowany jako pierwszy proboszcz zakopiański.

Zdobył szacunek i zaufanie parafian. Rozbudował drewniany kościół i rozpoczął budowę murowanego, utworzył pierwszy cmentarz i założył pierwszą szkołę w Zakopanem. Przyczynił się do spopularyzowania miejscowości jako letniska, pośrednicząc między przybyszami a góralami. Prowadził kronikę parafialną, która została opublikowana w „Roczniku Podhalańskim” w latach 1914–1921. Napisał także wspomnienie Wycieczka na szczyt Gerlachu (1875). Był jednym z najlepszych taterników swojej epoki. Do jego największych osiągnięć należą: pierwsze wejście na Baranie Rogi (1867), ósme wejście na Gerlach (1874), trzecie wejście na Lodowy Szczyt. Wiosną 1870 roku odbył podróż do krajów basenu Morza Śródziemnego. Zwiedził Egipt i Ziemię Świętą, w Rzymie podczas uroczystości widział papieża Piusa IX. We wrześniu lub październiku 1873 roku przebył cholerę i omal nie umarł; leczył go profesor Chałubiński.

Był jednym z współzałożycieli Towarzystwa Tatrzańskiego (3 sierpnia 1873 r.), której to organizacji, w uznaniu zasług, w 1883 roku został mianowany honorowym członkiem. Imieniem księdza nazwana jest przełęcz pomiędzy Czarnym Szczytem a Baranimi Rogami (Przełęcz Stolarczyka). W Zakopanem ulica Stolarczyka łączy Kasprusie i ulicę Kościeliską. Został pochowany w Zakopanem na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

Źródło: Facebook – Wieczór w Czerwonym Dworze