Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Wystawa „All That Jazz”. Ryszard Horowitz – fotografia

 

Ryszard Horowitz – wernisaż

Dziś (8.09.) w Miejskiej Galerii Sztuki wernisaż wystawy „All That Jazz”. Ryszard Horowitz – fotografia. To wydarzenie o 17.00. Dzień później w sobotę (9.09.) – wystawę zobaczą już wszyscy chętni – potrwa do 22 września.

www.galeria.zakopane.pl

Wystawa „All That Jazz”

Portrety muzyków jazzowych, wykonane przez Ryszarda Horowitza na przełomie lat 50’ i 60’ XX wieku w Krakowie oraz w USA. Prezentowane są zarówno fotografie przedstawiające amerykańskich gigantów jazzu, jak również polskich muzyków jazzowych „pierwszej generacji”, przecierających szlaki nowego gatunku muzyki w Polsce. Portrety są unikalnym artystycznym i dokumentalnym zarazem opisem świata muzycznego za oceanem oraz „za żelazną kurtyną”, widzianego oczyma młodego artysty-fotografika – wielkiego miłośnika jazzu, marzącego o wolności i karierze w wolnym świecie.

Ryszard Horowitz (ur. w 1939 r. w Krakowie)

Fotokompozytor (jak sam siebie lubi określać). Podczas II wojny światowej wraz z rodziną więziony w obozach koncentracyjnych, m.in. w Auschwitz. Przeżył dzięki znalezieniu się na „liście Schindlera”. Po wojnie studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1959 r. wyemigrował do USA. Od 1967 r. właściciel studia fotograficznego na Manhattanie. Specjalizował się w fotografii reklamowej oraz artystycznej. Wielokrotnie nagradzany w USA oraz Europie za projekty zarówno komercyjne, jak i artystyczne. Autor wielu legendarnych okładek płyt muzyki jazzowej i rozrywkowej, jak również prasowych kampanii reklamowych (m.in. dla firmy Cadillac). Jeden z pierwszych fotografików korzystających z technik komputerowych dla kreowanych grafik. Pasjonat i wielki miłośnik jazzu od lat 50’ XX w. Grywał na klarnecie.

Projekt jest częścią jubileuszowej, piętnastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”, który startuje już w sobotę.

Czytaj także: