Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Wystawa w Okszy: „URZECZENI tradycyjny pejzaż tatrzański”

 

Wystawa w Okszy

Tatry przyciągają i urzekają artystów różnych czasów. Na wystawie w Galerii Sztuki w willi Oksza spotkały się prace artystów od połowy XIX do XXI wieku. Łączy ich pasja i zamiłowanie do tatrzańskich krajobrazów, malowanie gór było i jest trudne, a każdy z nich próbował sprostać temu zadaniu. Monumentalność, groza górskich przepaści, zmienność aury, nastroju i doznań – wszystko to rzutuje na wybór artystycznej formy, na zgłębieniu konkretnego problemu malarskiego.

Na wystawie nie odnajdziemy chronologicznego układu – wykazu dzieł malarskich. Powędrujemy poprzez motywy, tematy, a także problemy malarskie, albo tak ulotny nastrój oraz wrażenie Tatr, pięknych, malowniczych ale także groźnych. Zdarzyć się może, iż XIX-wieczne płótno spotka się z obrazem z kolejnego wieku. Czy to będzie owocne spotkanie?

– czytamy w zaproszeniu.

Wystawę „URZECZENI tradycyjny pejzaż tatrzański” będzie można oglądać od 1 grudnia br. do 5 maja przyszłego roku. Odnajdziemy na niej prace ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego oraz od prywatnych kolekcjonerów.

Kuratorem wystawy jest Zofia Radwańska (Dział Sztuki Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem).

Wystawa w Okszy

Czytaj także: