Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Wzmożone kontrole na granicy polsko-słowackiej? Straż Graniczna zabiera głos w tej sprawie

 

Kontrole na granicy polsko-słowackiej

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, iż wydał szefowi MSWiA polecenie wprowadzenia kontroli na granicy polsko-słowackiej. Kontrole mają dotyczyć pojazdów – czyli busów lub autobusów – co do których istnieje podejrzenie, że mogą nimi podróżować imigranci chcący nielegalnie przekroczyć granicę.

Cytowana w mediach Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej mówi, że:

Od ponad miesiąca obserwowany jest wzrost napływu nielegalnych imigrantów od strony Słowacji, a na odcinku granicy ze Słowacją, w porównaniu do ubiegłego roku – liczba zatrzymań wzrosła 7-krotnie z 60 do prawie 450 zatrzymanych.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller dodał, że:

Analizowana jest możliwość przywrócenia kontroli na granicy ze Słowacją, polski rząd jest blisko podjęcia takiej decyzji, ale czeka na odpowiedź słowackich władz, czy nie podejmą one własnych kroków.

Co na to Straż Graniczna?

Straż Graniczna przyznaje, że od ponad miesiąca obserwowany jest wzrost napływu nielegalnych imigrantów od strony Słowacji, a na odcinku granicy ze Słowacją, w porównaniu do ubiegłego roku – liczba zatrzymań wzrosła 7-krotnie. Dlatego zwiększono liczbę wyrywkowych kontroli. Nie są to jednak kontrole stricte -graniczne.

Dorota Kądziołka: My jako straż graniczna ochraniająca granice wewnętrzne nie możemy przeprowadzać kontroli granicznych, możemy dokonywać kontroli wyrywkowych, które mają na celu ustalenie legalności pobytu cudzoziemców. Kontrole nie wpływają na utrudnienia poruszania się, dokonywane one są na głównych szlakach komunikacyjnych i na drogach dojazdowych do granicy.

Major Dorota Kądziołka podkreśla, że takie kontrole w żaden sposób nie utrudniają przekraczania granic w ramach strefy Schengen:

Dorota Kądziołka: My takich kontroli granicznych nie dokonujemy, tylko są to kontrole doraźne, wykonywane ciągle i wewnątrz kraju, nie na granicy tylko przy granicy, na głównych szlakach komunikacyjnych i na drogach dojazdowych. To są patrole mobilne, a na dzień dzisiejszy tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej nie nastąpiło.

Czytaj także: