W Tatry powróciła zima, a wraz z nią wzrosło zagrożenie lawinowe. Tatrzański Park Narodowy informuje, że zagrożenie lawinowe wzrosło do drugiego stopnia. Miejscami wiatr utworzył głębokie zaspy, zwłaszcza w formacjach wklęsłych i pod skalnymi ścianami.
Zagrożenie lawinowe w Tatrach
W związku z tym, wędrowanie w tych warunkach wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce oraz umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnych warunków.
Na Kasprowym Wierchu leży obecnie 68 cm śniegu, a temperatura na szczycie spadła do -9 stopni Celsjusza. Z uwagi na te niskie temperatury, konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu zimowego podczas wędrówek w wyższe partie Tatr. Warto zabrać ze sobą raki, czekan, kask oraz detektor, sonda i łopatkę do wykrywania i ewentualnego usuwania lawin.
Ponadto, warto pamiętać, że kilkucentymetrowa warstwa śniegu pokryła szlaki w partiach reglowych, w tym także trakty prowadzące do schronisk. Pod śniegiem znajduje się warstwa lodu, co powoduje śliskość, zwłaszcza na stromych podejściach. Należy zwrócić szczególną uwagę na drogę do Morskiego Oka oraz zejście nad sam staw. W przypadku wycieczek w niższe partie gór, warto mieć ze sobą raczki i kijki, które pomogą utrzymać stabilność na oblodzonym terenie.
Warto również zaznaczyć, że lód na tatrzańskich stawach jest jeszcze cienki i może się łatwo załamać. TPN ostrzega, by nie wchodzić na tafle lodu, gdyż stanowi to duże zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Czytaj także: