Radio Alex 105.2 FM Zakopane

X Puchar Kościeliska w Biegach Narciarskich: Czy pogoda pokrzyżuje plany organizatorów?

 

Największą zimową imprezę sportową dla amatorów w Kościelisku – X już Puchar Kościeliska w Biegach Narciarskich zaplanowano na najbliższą niedzielę (17.12.). Czy pogoda jednak nie pokrzyżuje organizatorom planów?

Jolanta Glista: Ja śledzę prognozę pogody, jeszcze w czwartek, piątek, sobota, prognozowane są opady śniegu w Kościelisku, być może niewielkie, ale jednak opady i temperatura koło zera i minus jeden. Cały czas mamy nadzieję, że nie będziemy musieli przenosić zawodów. Następny termin planowany jest na niedzielę po Nowym Roku, czyli na 7 stycznia. Będziemy o tym informować na naszym Facebooku.

Wszystko zaczęło się 11 lat temu, kiedy w gminie Kościelisko powstało Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki.

Jolanta Glista: Dzięki tej inicjatywie powstały trasy biegowe. Wójt zakupił ratrak i z funduszy gminnych po prostu ratrakuje trasy. A my stowarzyszenie, animujemy te trasy, organizujemy Puchar Kościeliska w biegach narciarskich, Walentynkowy Bieg Narciarski parami i  Nordic Walking. Pierwszą imprezą, którą Stowarzyszenie zorganizowało, było Spotkanie z Olimpijczykami, a później dopiero zaczęły się Puchary Kościeliska. W czasie pandemii nie odbyła się jedna edycja i dlatego jest teraz dziesiąta edycja.

W tym roku Bieg poświęcony jest Józefowi Rysuli olimpijczykowi z Kościeliska.

Jolanta Glista: Na pomysł edycji wpadł Staszek Gąsienica, członek naszego stowarzyszenia i wszyscy z chęcią i z radością przyjęliśmy właśnie ten pomysł…

Co roku w zwodach startuje około 200 osób. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, począwszy od prac podhalańskich artystów, a skończywszy na sprzęcie sportowym.

Jolanta Glista: To są zawody dla amatorów. Niemniej jednak trzeba już mieć umiejętności narciarskie, ponieważ są i zakręty, i podbiegi, zjazdy. Start będzie na stadionie biatlonowym. Jest pętla wokół stadionu, przez most, przez las i meta na stadionie. Dla mężczyzn jest to trasa 10 kilometrów, dla kobiet 5.

Wszystkie informacje można znaleźć na FB: Kościelisko dla Biegaczy. Zapisać się na zawody będzie można nawet przed samym wydarzeniem. Biuro zawodów będzie czynne również w sobotę. Z Jolantą Glistą prezesem Stowarzyszenia Rozwoju Turystyki w gminie Kościelisko rozmawiała Beata Denis-Jastrzębska.

Czytaj także: