Radio Alex 105.2 FM Zakopane

X Puchar Kościeliska w narciarstwie biegowym

Już w najbliższą niedzielę, 17 grudnia, o godzinie 11.30, zapraszamy na X jubileuszową edycję Pucharu Kościeliska w narciarstwie biegowym. Tegoroczne zawody są dedykowane pamięci Józefa Rysuli, wybitnego polskiego narciarza biegowego i olimpijczyka.

X Puchar Kościeliska w narciarstwie biegowym

Trasy biegowe rozpoczynają się wokół stadionu biathlonowego Kościelisko – Kiry. Opłata startowa wynosi 100 zł, a rejestracja odbywa się online. Zachęcamy do uczestnictwa w zawodach oraz do kibicowania!

fot.pixabay

Józef Rysula (1939–2020) to postać, której nie sposób pominąć, mówiąc o historii polskiego narciarstwa biegowego. Olimpijczyk, który reprezentował Polskę w Squaw Valley (1960), Innsbrucku (1964) i Grenoble (1968), wielokrotny mistrz Polski, zdobywca tytułów na arenie międzynarodowej.

Rysula rozpoczął swoją karierę w 1959 roku, kiedy to zwyciężył w biegu juniorów w Holmenkollen w Norwegii. Startował w barwach klubu sportowego SN PTT. W tym samym roku, podczas zawodów w szwajcarskim Le Brassus, rozpoczęła się jego wielka kariera. W trakcie zawodów Fin Eero Mäntyranta biegł resztkami sił, a Rysula i tak ciągle był przed nim. Kilometr przed metą wydawało się, że Polak pierwsze miejsce ma już w garści, do mety pozostał tylko zjazd. Narty Fina jednak lepiej niosły i Polak zajął drugie miejsce.

Rysula sześć razy zwyciężał w Memoriale Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny. Startował w Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym w Zakopanem (1962), Oslo (1966) i w Szczyrbskim Jeziorze (1970). Aż 20 razy zdobył tytuł mistrza Polski w narciarstwie: na 15 km, na 30 km i w sztafecie 4 x 10 km. Był siedmiokrotnym medalistą Spartakiady Armii Zaprzyjaźnionych, cztery razy tryumfował w Zakopiańskim Biegu Sylwestrowym. Odnosił sukcesy nie tylko w kraju, lecz także za granicą – na narciarskich trasach podczas Pucharu Kurikkali, w słynnym biegu Monolitrennet w Oslo, startował z powodzeniem na zawodach w Finlandii, Szwecji i w Norwegii.

Bezsprzecznie najlepszym sezonem dla Józefa Rysuli była zima 1968/69, kiedy został sklasyfikowany na 9. miejscu na liście najlepszych biegaczy świata – nigdy dotąd polski biegacz nie zaszedł tak wysoko.

Zapraszamy do uczestnictwa w X Pucharze Kościeliska w narciarstwie biegowym i do wspólnego uczczenia pamięci Józefa Rysuli, jednego z najwybitniejszych polskich narciarzy biegowych.

Czytaj także: