Już po raz XVI Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza zaprasza wszystkich przyjaciół muzyki kameralnej oraz melomanów z całej Polski do wspólnej wędrówki po wierzchołkach kultury i sztuki. Tegoroczny program Festiwalu Muzyka na Szczytach przeniesie nas w wyjątkową podróż, której wspólnym mianownikiem jest natchnienie – duchowy i artystyczny impuls, łączący kompozytorów różnych epok i stylistyk.
XVI Festiwal Muzyka na Szczytach, 7 – 14 września, Zakopane. Tam gdzie dźwięk spotyka się z natchnieniem
W repertuarze znajdą się zarówno monumentalne dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta i Johannesa Brahmsa, jak i intymne, pełne zadumy “Pieśni kurpiowskie”. Natchnienie tradycją ludową, która w prostocie i autentyzmie przekazuje uniwersalne emocje, zostaną zestawione z nowatorskimi poszukiwaniami twórców współczesnych, takich jak Gavin Bryars, Sofia Gubajdulina czy Paweł Mykietyn.
Podczas festiwalu zabrzmią także dzieła, które reinterpretują klasyczne formy. Zarówno w utworach Karola Szymanowskiego, jak i Claude’a Debussy’ego, Tōru Takemitsu, czy Romana Palestra, spiritus movens przybiera postać dialogu z tradycją, jednocześnie odkrywając nowe muzyczne przestrzenie. Podczas koncertu szkolnego w dźwiękowych ilustracjach młodych wykonawców usłyszymy, jak ożywienie twórcze przechodzi z pokolenia na pokolenie, zachowując świeżość i autentyczność wyrazu.
Elementem szczególnym tej edycji jest nowa muzyka na kwintet stroikowy – obój, klarnet, fagot i dwa akordeony. Wprowadza powiew innowacji i poszukuje świeżych środków wyrazu. Festiwalowa podróż prowadzić będzie przez biblijne inspiracje i przestrzenie dźwiękowe Karlheinza Stockhausena, minimalistyczną kontemplację Gavina Bryarsa, aż po przejmujące, pełne emocji i duchowej głębi kompozycje Sofii Gubajduliny. Całości dopełni spotkanie z dziełami polskich kompozytorów, takich jak Fryderyk Chopin, Karol Szymanowski, Paweł Mykietyn, Wojciech Blecharz, Maciej Negrey. Każdy z nich przynosi własne, niepowtarzalne spojrzenie na to, jaka może być definicja natchnienia.
Nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących – wystawy TWÓRCY PODHALA 9 prezentującej dorobek podhalańskich artystów i mistrzów rzemiosła, wystawy prac Aleksandry Rudzkiej – Miazgi “Cykl muzyczny – rozmyślania nad dźwiękiem”, projekcji filmu “Fitzcarraldo” w Kinie Miejsce oraz projektu “Deus Cantando” – instalacji audio Petera Ablingera prezentowanej w Galerii Hasiora. Klasycznie już artyści spotkają się z publicznością w ramach Klubu Rozmów na Szczytach.
Festiwal od lat jest “Wizytówką Małopolski”
Projekt ten obejmuje najbardziej rozpoznawalne i posiadające swój indywidualny, unikatowy charakter wydarzenia odbywające się w naszym regionie.
Termin: 7 – 14 września 2024 r.
Miejsca: Zakopane, Biały Dunajec
- Nauczycielskie Centrum Wypoczynkowo-Rehabilitacyjne ZNP, ul. Ciągłówka 11,
- Sala im. I. J. Paderewskiego, Hotel Belvedere, ul. Droga do Białego 3
- Teatr im. S. I. Witkiewicza, ul. Chramcówki 15
- Kino Miejsce, ul. Orkana 2
- Astoria Willa Literatów, ul. Droga do Białego 12
- Kawiarnia Kmicic, ul. Stanisława Staszica 11a
- Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu, ul. Jana Pawła II 363
- Galeria Hasiora, ul. Jagiellońska 18b
- Willa Koliba, ul. Kościeliska 18
Bilety w cenie 40 zł do nabycia na miejscu 30 min. przed wydarzeniem (obowiązuje rezerwacja) lub za pośrednictwem portalu kupbilecik.pl
O organizatorze: Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem zostało
powołane do życia w maju 2008 roku. Głównym celem organizacji jest działalność publiczna
na rzecz upowszechniania i pielęgnowania muzyki, ze szczególnym uwzględnieniem
edukacji muzycznej dzieci i młodzieży oraz promocja regionu Zakopanego i Podhala
poprzez m.in. rozwój turystyki muzycznej. Od wielu lat Stowarzyszenie podejmuje również
starania na rzecz powstania centrum kultury z profesjonalną salą koncertową.
Nieprzerwanie od 2009 roku Stowarzyszenie organizuje Międzynarodowy Festiwal Muzyki
Kameralnej w Zakopanem „Muzyka na Szczytach”, który zdobył już uznanie nie tylko w
regionie, ale także w całym kraju oraz poza jego granicami. W 2024 roku Stowarzyszenie
zorganizowało nowatorski cykl letnich koncertów z widokiem “Wakacje z d(m)uchami” –
Muzyka na instrumenty dęte i nie tylko.