Radni gminy Bukowina Tatrzańska na wniosek wójta wycofali z porządku obrad środowej (21.08) sesji zaplanowane wcześniej do przegłosowania projekty uchwał w sprawie regulaminu gminnego ośrodka sportu i rekreacji Białce Tatrzańskiej i wyrażenia zgody na bezprzetargowe użyczenie pomieszczeń basenu w Bukowinie Tatrzańskiej na czas nieokreślony.
Za nami sesja Rady Gminy w Bukowinie Tatrzańskiej
Rada nie procedowała też pkt. dot. przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie Wierchu Rusińskiego:
Andrzej Pietrzyk: Na Komisji Ekonomiki Rada Gminy pozytywnie zaopiniowała przystąpienie do tego planu i dzień później wpłynęło pismo od Zarządu Stacji Narciarskiej, która chciałaby Szanownej Radzie przedstawić swój punkt widzenia. Wydaje się koniecznym wysłuchanie obydwóch stron, stąd też bardzo proszę o usunięcie tej uchwały z dzisiejszego porządku obrad i następnej Komisji Ekonomiki wysłuchanie obydwóch stron równocześnie
– wyjaśnił Andrzej Pietrzyk.
Jak postępują prace inwestycyjne w ramach zadań kanalizacyjnych?
Andrzej Pietrzyk: Budowa gminnej oczyszczalni ścieków w miejscowości Białka Tatrzańska. Rozpoczęto prace związane z dostawą i montażem technologii oczyszczalni ścieków. Wykonawca uzyskał zgodę i zawarł umowę o podwykonawstwo w tym zakresie. Wystąpiła konieczność wykonania robót dodatkowych na kwotę 107 tysięcy zł. Dla zadania Budowa oczyszczalni ścieków i kanalizacji sanitarnej w aglomeracji Bukowina Tatrzańska zakończona została ocena wniosku złożonego przeze mnie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uzyskaliśmy dofinansowanie w kwocie 22,5 miliona złotych na realizację sieci kanalizacyjnej. Dostaliśmy tę informację w sierpniu, stąd też dość dobra wiadomość będziemy mogli ogłaszać przetargi na dalsze dalsze części kanalizacji.
Andrzej Pietrzyk: Dla zadania Budowa pierwszego etapu kanalizacji sanitarnej w Białce Tatrzańskiej wraz z budową drogi z Nowej Białej do Białki, ulica Grapa i Pod Grapą wraz z wykonaniem odcinków sieci kanalizacji sanitarnej w gminie Bukowina Tatrzańska, w dniu 11 lipca ogłosiłem postępowanie przetargowe na realizację tego zadania. 8 sierpnia nastąpiła modyfikacja treści zamówienia i odpowiedź na pytania, łącznie z przesunięciem terminu składania ofert na dzień 22 sierpnia. Wartość kosztorysowa zadania to około 32 miliony złotych
– mówił wójt Andrzej Pietrzyk.
Gmina Bukowina Tatrzańska otrzyma pieniądze na remont i modernizację Domu Ludowego, będą też środki na zabytkowy kościół
Szerzej o tym wójt Andrzej Pietrzyk:
Andrzej Pietrzyk: Mamy tam promesę z Polskiego Ładu na 792 tysiące złotych. Trwały dalsze ustalenia w zakresie opracowania programu ochrony zabytków oraz zakresu dokumentacji projektowej i kosztorysowej. 27 czerwca uzyskano pozwolenie konserwatorskie na realizację zadania. Złożony wniosek został o pozwolenie na budowę w starostwie w Zakopanem. W lipcu w obiekcie zostały przeprowadzone próby nagłośnienia. W dniu 25 lipca zostało wszczęte postępowanie o zamówienie publiczne w trybie zapytania ofertowego.
Dla zadania Wykonanie prac remontowych w budynku starego kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bukowinie Tatrzańskiej, tam mamy dofinansowanie 200 tysięcy, również z Polskiego Ładu. Trwały dalsze ustalenia w zakresie opracowania programu ochrony zabytków oraz zakresu dokumentacji projektowej i kosztorysowej, uszczegółowiono zakres robót do wykonania. 8 lipca został ogłoszony przetarg na realizację zadania. Wystąpiono do konserwatora zabytków o pozwolenie konserwatorskie.
Gmina Bukowina Tatrzańska przygotowała projekt dokumentacji przebudowy i rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 960
Andrzej Pietrzyk: To jest droga, która leci przez Bukowinę. Jest to odcinek od ronda Dolnego do skrętu na Spiski. Nie ten dolny skręt, tylko ten górny skręt. Zakończono prace projektowe. 6 czerwca Wojewoda Małopolski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Wartość kosztorysowa robót to 21 milionów złotych. W projekcie jest budowa chodnika wraz z oświetleniem i kanalizacji burzowej, stąd też taka wysoka wartość tego zadania.
Podczas środowej (21.08) sesji wójt mówił także o rozliczonym zadaniu inwestycyjnym dot. ul. Brzyzki w Leśnicy
Andrzej Pietrzyk: Przygotowano oraz złożono dokumenty do rozliczenia zadania w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Zadanie jest rozliczone. Wartość zadania to półtora miliona złotych, w tym wartość dofinansowania Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg to pół miliona złotych. Zadanie jest zakończone.
Andrzej Pietrzyk informował także o inwestycji na ul. Halnej w Brzegach
Andrzej Pietrzyk: Wykonawca zgłosił zakończenie robót, to jest odcinek dolny, trwa przygotowanie dokumentacji przez inspektora nadzoru inwestorskiego do wykonania końcowego odbioru robót. Wartość zadania 1 milion 300 tysięcy zł, w tym pozyskane dofinansowanie 1 milion 50 tysięcy złotych. Również na tej samej drodze, czyli 420031 k w Brzegach, tylko na odcinku z kolei górnym trwa realizacja robót. Trwają uzgodnienia z właścicielami sąsiednich działek. Wykonawcą szczegółowych rozwiązań w rejonie łuku i zjazdów. Wartość zadania to 1 milion 600 tysięcy złotych, w tym dofinansowanie 1 milion 50 tysięcy złotych.
Kolejna inwestycja, o której poinformował radnych wójt, to boisko przy szkole podstawowej nr 2 w Czarnej Górze
Andrzej Pietrzyk: Tam mamy wartość zadania 1 milion 767 tysięcy złotych, w tym dofinansowanie z Polskiego Ładu 1 milion 732 tysiące złotych, więc inwestycja całkowicie sfinansowana ze środków zewnętrznych, z Polskiego Ładu. Trwa realizacja zadania, rozwiązanie bieżących problemów technicznych. Idzie wszystko dobrze.
Wójt Andrzej Pietrzyk podpisał aneks do umowy w sprawie drogi w Czarnej Górze
Tu jak jak powiedział wójt – goni czas:
Andrzej Pietrzyk: Tam wartość zadania 7 milionów 800 tysięcy złotych i wartość dofinansowania 4 miliony 700 tysięcy złotych. Trwa realizacja robót. Tu się spieszymy trochę, bo lada chwila gmina Łapsze Niżne rozpocznie swoją inwestycję na odcinku drogi w Trybszu. Jeżeli się nie wyrobimy w tym w tym czasie, zanim oni zaczną, to mieszkańcy Czarnej Góry będą mieli mocno uciążliwe poruszanie się, że będą odcięci z dwóch stron od świata. Akurat tak się stało, że jak dwie gminy w tym samym momencie robią dwie inwestycje na tej samej drodze. Rzadko spotykany przypadek. Natomiast jesteśmy w kontakcie z wójtem Jamrozem, żeby to dograć, żeby to było jak najmniej uciążliwe
– mówił wójt gminy Bukowina Tatrzańska Andrzej Pietrzyk.
Czytaj także: