Radio Alex 105.2 FM Zakopane

Zabytki w Zakopanem: Metamorfoza czy dewastacja kamienicy przy ul. Witkiewicza?

 

Niektóre zabytki w Zakopanem nie mają szczęścia! Można powiedzieć, że mają pecha!

Dziś po południu eklektyczna kamienica przy ul. Witkiewicza 8 uległa… niezwykłej metamorfozie, a raczej dewastacji. Nagle, bez uzgodnień konserwatorskich, współwłaściciel jednej z części przemalował dolną kondygnacje swojej połowy na kolor granatowy. Po całości, bez wyodrębnienia wyrazistych, niezwykłych detali architektonicznych w górnej części portalu, przypominających zwoje świętych ksiąg.
Prawa połowa i górna część budynku pozostała szara, natomiast detal na prawej krawędzi odrzwi jest granatowy. Wygląda to co najmniej kuriozalnie i niestosownie!


Być może właściciel nie zdawał sobie sprawy, że budynek jest w objęty ochroną choćby przez to, że ulica Witkiewicza jest objęta obszarowym wpisem do rejestru zabytków.

Ale już sam wygląd unikatowej kamienicy świadczy o jej niezwykłej wartości. Owszem, przez lata zaniedbań straciła swoją dawną świetność.

Jednak jej przemalowanie to nie renowacja, tylko dewastacja! Tak zareagowali oburzeni sąsiedzi.
Jutro sprawą zajmie się Miejski i Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Przemalowanie elewacji tej willi powinno bowiem zostać z nim uzgodnione. Taki kolor nie tylko w zabytkowej willi ale w każdej innej w Zakopanem (zgodnie z zapisami planów zagospodarowania miasta) jest niedopuszczalny.

Ta kamienica zawsze mnie zastanawiała… Jej styl nazywałam sobie „synagogalnym”, ponieważ falisty szczyt, miękkie linie balkonów i wejścia oraz właśnie te nietypowe dekoracje odrzwi wskazywały na przypominały żydowskie budowle. I zaiste: w niezastąpionym przewodniku Zakopane. Przewodnik Historyczny – Macieja Pinkwarta i Lidii Długołęckiej – Pinkwart czytamy, że przed wojną mieścił się tu sklep z delikatesami Leona Kohana, gdzie między innymi zaopatrywał się w mięso Karol Szymanowski.

Źródło: Facebook – Towarzystwo Opieki nad Zabytkami – Oddział Podhalański im. St. Witkiewicza